2014

Światowy Dzień Walki z Rakiem

5 lutego 2014 r. jak co roku uczestniczyłyśmy we Mszy św. odprawionej w intencji naszego zdrowia, naszych rodzin i wszystkich osób dotkniętych chorobą nowotworową. Ojciec Wenancjusz Stasiak w czasie kazania podkreślił, że choroba i cierpienie ma głęboki sens, nie musi człowieka zniszczyć, a może go doskonalić i ubogacać. Zachęcał do ofiarowania swojej słabości Bogu i drugiemu człowiekowi. W czasie Mszy św. skorzystałyśmy z sakramentu namaszczenia chorych. Kapłan namaszcza chorych oliwą, gdyż ten płyn z drzewa oliwnego od tysięcy lat był stosowany przy leczeniu chorych. To sakrament, który udziela specjalnej łaski chrześcijaninowi doświadczonemu ciężką chorobą lub starością.
5 lutego Kościół wspomina św. Agatę Sycylijską, która została zamordowana w okrutny sposób z powodu wierności Bogu. W średniowieczu wzywano św. Agatę jako patronkę chroniącą od ognia. Do św. Agaty zwracały się o pomoc niewiasty w różnych chorobach, szczególnie zaś w czasie bólu piersi. W dzień św. Agaty błogosławiono pieczywo, sól i wodę, których ludność używała w czasie piorunów i pożarów. Obecnie też święcimy te dary, wierząc, że uchronią nas i nasze domy od niebezpieczeństw i różnych przeciwności.
W czasie Mszy św. prosimy aby św. Agata, która jest patronką Amazonek wyprosiła nam Boże miłosierdzie poprzez swoje męczeństwo i ofiarowane Bogu życie w czystości.