2014

Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 lutego 2014 r. po raz czternasty obchodzony był Światowy Dzień Walki z Rakiem. To ogólnopolska kampania społeczna, której celem jest zachęcenie Polaków do badań oraz obalenie stereotypu, że nowotwór to wyrok. Kampania w przyjazny sposób pokazuje, że leczenie raka może być skuteczne, o ile choroba zostanie wcześnie wykryta. W Warszawie z tej okazji odbyła się Konferencja w formie debaty z udziałem przedstawicieli wszystkich zainteresowanych tym problemem stron. Wypowiadali się przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, NFZ, Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia, dyrektorzy i lekarze onkolodzy z różnych ośrodków i szpitali onkologicznych w Polsce. Dyskutowali o koniecznych zmianach organizacyjnych, które skróciłyby kolejki do lekarzy i poprawiły dostępność do leczenia. Ważne były wypowiedzi samych pacjentów, których punkt widzenia często jest odmienny. Wśród pacjentów liczną grupę stanowiły Amazonki z całej Polski. Nasza Prezes Stasia Aranowska była również obecna na tej Konferencji. Głosy pacjentów wspierali przedstawiciele różnych organizacji ogólnopolskich w dziedzinie onkologii oraz takie znane osoby jak Katarzyna Grochola, Krystyna Kofta, Ida Karpińska.
Chociaż są odmienne propozycje zmian, ciągłe dyskusje, różne punkty widzenia, to wszyscy są zgodni co do jednego, że statystyka jest przerażająca:

13 milionów­tyle co roku na świecie wykrywanych jest nowotworów złośliwych. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku liczba zachorowań może wynieść 22 miliony, czyli o 75% więcej niż obecnie. W Polsce co roku na raka umiera ponad 92 tysiące ludzi.