Aktualności

XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę

5 października 2019r. z żółtymi słonecznikami przybyło na Jasną Górę około 8 tysięcy kobiet z całej Polski oraz delegacje z Czech i Niemiec. Mottem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Chcemy dotknąć Jezusa”. Amazonki dziękowały za drugą szansę oraz jak co roku za kolejny rok życia. Apelowały o zdrowy styl życia, badania i zaufanie Bogu w każdej sytuacji. Eucharystii przewodniczył biskup Antoni Długosz, który od lat jest zaprzyjaźniony z Amazonkami. Prosił, by pamiętać, że dla człowieka wierzącego nie ma sytuacji przegranej, bo żyjemy nadzieją jaką daje nam Jezus”. O jedności z uczestniczkami pielgrzymki zapewnił papież Franciszek w specjalnym telegramie.

Nasza grupa przyjechała do Częstochowy w piątek. Po drodze zwiedziłyśmy w Kielcach Pałac Biskupów Krakowskich, w którym mieści się Muzeum Narodowe oraz katedrę. W Częstochowie po zakwaterowaniu w Domu św. Kaspra udałyśmy się na Jasną Górę, aby razem z koleżankami z Zamościa, Biłgoraja i Tomaszowa wziąć udział w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, a potem we Mszy św. i Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Wycieczka do Lublina

22 czerwca 2019 r. o godz. 9:30 przyjechałyśmy do Lublina aby poznać historię tego miasta i jego atrakcje turystyczne. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiadała nam o Starym Mieście, kamienicach staromiejskich i różnych historiach związanych z życiem i twórczością sławnych osób, mających związki z Lublinem, takich jak: J.I. Kraszewski, Bolesław Prus, Prymas Tysiąclecia S. Wyszyński, Wincenty Pol, Henryk Wieniawski, Jan Kochanowski. Spacerem po Starym Mieście doszłyśmy do Archikatedry, gdzie zwiedziłyśmy skarbiec i zakrystię akustyczną oraz wysłuchałyśmy historii cudownego obrazu. Stamtąd ulicą Dominikańską doszłyśmy do Bazyliki ojców Dominikanów, gdzie jest wiele zabytków kultury sakralnej. Dalsza wędrówka po Starym Mieście doprowadziła nas na Wzgórze Zamkowe. Tutaj zwiedziłyśmy największy zabytek - Kaplicę Zamkową z unikalnymi freskami rusko-bizantyjskimi. Zwiedzanie Lublina z przewodnikiem zakończyłyśmy wejściem na basztę zamkową, skąd można obejrzeć panoramę Lublina. Następnym punktem naszego planu był wyjazd do Muzeum Wsi Lubelskiej. Po drodze o godz. 14:00 zatrzymałyśmy się na obiad i krótki odpoczynek. W Muzeum Wsi zwiedziłyśmy z przewodnikiem zabytki architektury utrwalające wizerunek dawnych wsi, dworów i miasteczek charakterystycznych dla Lubelszczyzny. Zgromadzone tam eksponaty odzwierciedlają zwyczaje, obrzędy i codzienną pracę ludzi minionej epoki. Ostatnim zaplanowanym punktem naszej wycieczki było wyjście do teatru. Spektakl odbył się w Teatrze Muzycznym, był to wspaniały koncert wybranych melodii z filmów, operetek, znanych przebojów muzycznych wykonanych przez solistów, chór, orkiestrę, grupy taneczne i baletowe. Udział w koncercie był dla nas dużym przeżyciem i okazją do spotkania z dobrą muzyką i wspaniałymi artystami.

Wycieczka do Lublina odbyła się dzięki dofinansowaniu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Hrubieszowie.

Warsztaty Wielkanocne

18 marca odbyły się w naszym klubie warsztaty plastyczne, na których wykonywałyśmy pisanki ze styropianowych jajek. Pani instruktorka z wielką cierpliwością uczyła nas krok po kroku a my z wielkim zapałem przystąpiłyśmy do zdobienia styropianowych jajek. Do dekoracji wykorzystałyśmy różne kawałki tkanin, cekiny i wstążki. Efekt był zaskakujący. Choć myślałyśmy, że nie mamy talentów artystycznych to okazało się, że w czasie warsztatów odkryłyśmy je w sobie. Dziękujemy Pani psycholog za zorganizowanie tych zajęć.

Walne zebranie w Stowarzyszeniu

4 marca odbyło się Walne Zebranie Członków, na którym podsumowana została całoroczna działalność 2018 roku. Prezes Stanisława Aranowska podziękowała wszystkim członkiniom za pracę, zaangażowanie, za wzajemną pomoc i poświęcony czas. Przedstawione sprawozdania – merytoryczne i finansowe oraz protokół Komisji Rewizyjnej zostały przyjęte jednogłośnie. Nastąpiła zmiana w Zarządzie Stowarzyszenia. Z funkcji sekretarza zrezygnowała koleżanka Urszula Staszewska a nową sekretarz zostatała wybrana Marzena Ciotuska. Obecny skład Zarządu: prezes – Stanisława Aranowska, wiceprezes – Marianna Warzybok, sekretarz – Marzena Ciotuska, skarbnik – Maria Ciesielczuk.

Uroczystość Patronki Amazonek św. Agaty

Corocznie 5 lutego we wspomnienie św. Agaty spotykamy się na wspólnej modlitwie. W tym roku uroczysta Msza św. odbyła się w niedzielę 3 lutego w Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie. Msza św. odprawiona została w intencji zdrowia, z prośbą o dalszą opiekę i błogosławieństwo dla Amazonek i osób dotkniętych chorobą nowotworową. Mszy św. przewodniczył Ojciec Wiktoryn Krysa – opiekun duchowy hrubieszowskich Amazonek. Ojcowie Bernardyni udzielili nam sakramentu namaszczenia chorych oraz tradycyjnie poświęcili chleb, sól i wodę ku czci św. Agaty.

Spotkanie opłatkowe 2018

17 grudnia zorganizowałyśmy spotkanie opłatkowe, które odbyło się w sali Starostwa Powiatowego. W tym ważnym dla nas wydarzeniu spotkanie zaszczycili swoja obecnością: Pani Marta Majewska-burmistrz, Pani Maryla Symczyk-starosta, Pan Wojciech Sołtysiak- wicestarosta, Pan Andrzej Bogatko-dyrektor PCPRu, księża, przyjaciele, sponsorzy, przedstawicielki Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu, Panie z Medicusa i Amoeny, koleżanki z Zamościa i nasze członkinie. Prezes Stanisława Aranowska przywitała i podziękowała gościom za przyjęcie zaproszenia oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne. Były życzenia od gości, dzielenie się opłatkiem, pyszne potrawy, śpiewanie kolęd. Uroczysta kolacja przebiegała w rodzinnej i świątecznej atmosferze.

Wszystkim Amazonkom, Rodzinom i Przyjaciołom zdrowia i szczęścia
w nadchodzącym 2019 Roku.

Świąteczne warsztaty zajęciowe

10 grudnia spotkałyśmy się na warsztatach zajęciowych wykonując ozdoby choinkowe i kosmetyki „domowej produkcji”. Zajęcia miały charakter terapii i prowadzone były przez naszą psycholog Panią Annę Zeczkiewicz oraz instruktorkę.
Przy cichej, nastrojowej muzyce skupiłyśmy się na ręcznych robótkach, chociaż do tej pory nie byłyśmy pasjonatkami tej formy zajęciowej.
Będziemy zabiegać o kolejne takie spotkania, gdyż uznałyśmy, że takie warsztaty są interesujące i spełniają uzdrawiającą rolę.

Profilaktyka nowotworów – RÓŻOWY PAŹDZIERNIK

Tradycyjnie w październiku w miesiącu walki z rakiem organizujemy spotkania z młodzieżą szkolną. 11 października odbyło się spotkanie w Zespole Szkół nr 1 a 16 października w Zespole Szkół nr 2 w Hrubieszowie. W obydwu szkołach z tematem zapoznawała uczniów Pani dr n. med. Małgorzata Chilimoniuk – ordynator Oddziału Radioterapii NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu, która przyjechała na zaproszenie Stowarzyszenia. Pani doktor zapoznała uczniów z zasadami zdrowego stylu życia i znaczeniem diety przeciwnowotworowej. W części praktycznej młodzież mogła przećwiczyć na fantomach techniki badania i samokontroli piersi. Prezes stowarzyszenia Stanisława Aranowska przekazała uczniom informacje na temat działalności Stowarzyszenia. Młodzież z zainteresowaniem uczestniczyła w zajęciach.

XXI Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej

6 października 2018r. na Jasną Górę przyjechały Amazonki z całego kraju. O godzinie 11:00 rozpoczęła się uroczysta Msza św., którą celebrował ks. Biskup Andrzej Przybylski. Tegoroczna pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Miłości bez Krzyża nie znajdziesz, Krzyża bez miłości – nie uniesiesz”. Jak co roku powierzamy Matce Jasnogórskiej nasze problemy i prosimy o siły, o cierpliwość i powrót do zdrowia. Obecna na Mszy św. Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” podkreśliła, że pielgrzymka to również wsparcie dla tych, które nie mogły przyjechać, to również wspomnienie koleżanek, które odeszły. To moment refleksji, ale i manifestacji życia. W spotkaniu wzięło udział około 7 tysięcy kobiet z Polski ale również z Niemiec, Słowacji i Czech. Z naszego Stowarzyszenia pielgrzymowały 22 członkinie.
W drodze do Częstochowy zwiedziłyśmy Muzeum Zegarów Słonecznych w Jędrzejowie.

Marsz Różowej Wstążki pod hasłem NIEPODLEGLI CHOROBIE

26 sierpnia 2018r. z inicjatywy Stowarzyszenia Amazonki w Poniatowej odbył się „Marsz Różowej Wstążki” oraz piknik integracyjny pn. Niepodlegli Chorobie, w którym uczestniczyły członkinie naszego Stowarzyszenia. Program całodziennej imprezy rozpoczęła wspólna Msza św. w parafii p.w. Ducha Świętego w Poniatowej. Następnie wszystkie Amazonki z rodzinami, przyjaciółmi, zaproszeni goście i mieszkańcy przeszli ulicami miasta z hasłami i balonami na piknik integracyjny. W trakcie pikniku odbył się wykład onkologa dr Sylwestra Matwiejczuka, psychologa mgr Małgorzaty Klizy-Kudły oraz część artystyczna w wykonaniu dzieci i Kapeli Ludowej. Do Poniatowskich Amazonek dołączyły Amazonki z różnych klubów województwa lubelskiego. W czasie pikniku można było rozgrzać się gorącą herbatą gdyż warunki atmosferyczne, deszcz i zimno nie oszczędzały nas. Niemniej było to ważne wydarzenie dla wszystkich Amazonek biorących udział, wydarzenie, które ma przypominać kobietom o konieczności badania i zapobiegania nowotworowi piersi.

Dyżury przy mammobusie

Do Hrubieszowa mammobus przyjeżdża kilka razy w ciągu roku. Z bezpłatnego badania mogą korzystać kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. W tym wieku kobiety są najbardziej narażone na ryzyko zachorowania. 3 i 12 lipca 2018r. pełniłyśmy dyżury przy mammobusie. Rozmawiałyśmy z kobietami, które przyszły na badanie. Rozdawałyśmy ulotki o samobadaniu piersi i pokazywałyśmy na fantomach jak wyczuwa się zmiany w piersiach. Zachęcałyśmy panie do systematycznej profilaktyki związanej z rakiem piersi. Badania odbyły się w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi pod hasłem „Zbadaj się i zyskaj spokój” zorganizowane przez Gminę Miejską w Hrubieszowie. Obecnie około 40% uprawnionych Polek zgłasza się na badania w ramach tego Programu. To ciągle za mało!

Wakacje

Od 30 czerwca do 2 września przerwa wakacyjna. Pełnimy dyżury w czwartki w godz. 9:00 – 12:00

Wycieczka integracyjna

29 czerwca wyruszyłyśmy na wycieczkę w kierunku Nałęczowa, gdzie zwiedziłyśmy Muzeum – Chatę Żeromskiego oraz Park Zdrojowy, który przez wiele lat odwiedzał Bolesław Prus. Kolejnym miejscem był Pałac Czartoryskich w Puławach, piękna rezydencja i wspaniały park. Jadąc w kierunku Sandomierza odwiedziłyśmy Czarnolas, urocze miejsce związane z życiem i twórczością Jana Kochanowskiego. Do Sandomierza dotarłyśmy późnym popołudniem i mimo zmęczenia udałyśmy się jeszcze na spacer na Wzgórze Staromiejskie z Kościołem św. Jakuba, do Wąwozu Królowej Jadwigi i zaliczyłyśmy atrakcję turystyczną jaką jest Muzeum Ojca Mateusza. Drugi dzień to dalszy ciąg zwiedzania – Brama Opatowska, Rynek, Katedra, Dom Długosza i Muzeum na Zamku. Sandomierz to piękne, królewskie miasto z licznymi zabytkami, które zawdzięcza burzliwej historii kształtującej przez wieki to miasto. W drodze powrotnej zajechałyśmy do Ćmielowa, gdzie obejrzałyśmy produkcję porcelany w Żywym Muzeum Porcelany. Program wycieczki był bardzo bogaty i ciekawy. Chociaż zmęczenie dawało się we znaki to szkoda było coś pominąć po drodze. Wycieczka została dofinansowana przez PCPR w Hrubieszowie ze środków PFRON. Uczestniczyło w niej 19 członkiń i 3 opiekunów.

Spotkanie z koleżankami z Krasnegostawu

1 czerwca 2018r. zapoznałyśmy się z koleżankami z Krasnegostawu, gdzie niedawno powstał Klub Amazonek. Przyjechały do Hrubieszowa na jednodniową wycieczkę turystyczno-integracyjną. Towarzyszyłyśmy koleżankom w zwiedzaniu naszego miasta. W programie zwiedzania znalazło się Muzeum Regionalne im. S. Staszica, zabytkowa cerkiew p.w. M.B. Zaśnięcia, M.B. Sokalskiej. Piękna pogoda pozwoliła pospacerować i wyjechać poza miasto. Z wieży widokowej w Czumowie obejrzałyśmy malowniczy, nadbużański krajobraz oraz granicę z Ukrainą. Na zakończenie cała grupa spotkała się z członkiniami naszego Stowarzyszenia w siedzibie klubu przy ulicy Targowej 24. Mogłyśmy porozmawiać o wspólnych sprawach i podzielić się ponad dziesięcioletnim doświadczeniem z „młodymi koleżankami”. Mamy nadzieję że to spotkanie zaowocuje dalszą współpracą i wzajemną pomocą.

Piknik u Basi

9 czerwca w ciepłe wiosenne popołudnie wypoczywałyśmy na świeżym powietrzu w ogrodzie u naszej koleżanki Basi. Wspólne grillowanie jest niepowtarzalną okazją aby się spotkać, zabawić, porozmawiać i zapomnieć o problemach zdrowotnych. Przygotowałyśmy też smaczne smakołyki domowej produkcji. Spotkanie upłynęło jak zwykle w wesołej i beztroskiej atmosferze.

Spotkanie z AMOENĄ

Bielizna z kieszonkami, protezy piersi, nakładki uzupełniające oraz kostiumy kąpielowe i inne akcesoria - wygodne, kobiece, stworzone aby wspierać codzienne życie kobiety. Prezentacji tych produktów dokonała 16 kwietnia 2018r. Pani Anna Dołbeń, która jest kierownikiem Regionu Firmy Amoena. Wyjaśniła jak właściwie dobierać protezy, biustonosze i bieliznę aby łatwiej pogodzić się z nowym wizerunkiem ciała po operacji. Wszystkie produkty mogłyśmy dokładnie obejrzeć i przymierzyć.

Modlitwa o zdrowie

Jak każdego roku piątego lutego na wspomnienie św. Agaty spotykamy się na wspólnej modlitwie. W tym roku Msza św. odbyła się w niedzielę 4 lutego w Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej. Na Mszę św. przychodzimy z rodzinami, zapraszamy też wszystkich chorych leczonych onkologicznie. Modlimy się o zdrowie, o nadzieję i siłę w walce z chorobą. Ojcowie Bernardyni tradycyjnie błogosławią nam chleb, sól i wodę ku czci św. Agaty. Pokarmy te według dawnych przekazów mają zapobiegać chorobom, a wrzucone do ognia w przypadku pożaru powstrzymują ogień. Chronią przed piorunami i zarazą. Święta Agata jest patronką kobiet z chorobami piersi, opiekunką karmiących matek i pielęgniarek. Święta Agato opiekuj się nami i chroń nas od wszelkich niebezpieczeństw.

Spotkanie Opłatkowe

18 grudnia 2017r. był dniem uroczystego spotkania wigilijnego, w którym udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, sponsorzy, przyjaciele i nasze koleżanki Amazonki z Zamościa. Spotkanie rozpoczęła Stanisława Aranowska prezes Stowarzyszenia, witając serdecznie przybyłych gości oraz składając wszystkim życzenia świąteczne. Opłatek poświęcił Ojciec Dominik z Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej i ksiądz z parafii prawosławnej w Hrubieszowie. Wszyscy wszystkim życzyli zdrowia. Na stole nie zabrakło tradycyjnych dań wigilijnych a koncert kolęd we własnym wykonaniu umilił nam ten wieczór.
Dziękujemy wszystkim gościom za życzliwość i wsparcie dla naszych działań a w nadchodzącym Nowym Roku życzymy samych dobrych dni, wypełnionych uśmiechem.
Wyrażamy nadzieję na współpracę w 2018 roku.

Amazonki Warszawskie mają 30 lat!

23 października 2017r. Jubileusz 30-lecia obchodziły członkinie Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa – Centrum. Był to w Polsce pierwszy ruch kobiet po mastektomii i początki pierwszej w Polsce organizacji pacjenckiej. To warszawskie Amazonki rozpoczęły pracę na oddziałach onkologicznych i do dzisiaj odwiedzają pacjentki aby wzbudzić w nich nadzieję, że rak to nie wyrok. Honorowy patronat nad obchodami objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Cała uroczystość odbyła się w Teatrze Kamienica w Warszawie. Po części oficjalnej, w której nie zabrakło życzeń, gratulacji i nagród wszystkich obecnych wprawił w dobry humor aktor teatru Emilian Kamiński wcielając się w rolę współczesnego jaskiniowca w komedii „W obronie jaskiniowca”. Amazonki hrubieszowskie reprezentowała w Warszawie prezes Stanisława Aranowska.

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi.

Jak co roku w październiku przeprowadzamy zajęcia edukacyjne z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki onkologicznej.
17 października 2017r. byłyśmy na spotkaniu w ramach „Szkolnych Dni Profilaktyki” w Zespole Szkół Nr 1 w Hrubieszowie, gdzie szkolenie poprowadziła mgr Teresa Futyma z SP ZOZ w Hrubieszowie a członkinie Stowarzyszenia na modelach uczyły umiejętności samobadania piersi, rozdały ulotki edukacyjne dotyczące profilaktyki i zachęcały młodzież do szczególnego dbania o piersi. Z młodzieżą spotkały się : Stanisława Aranowska-prezes Stowarzyszenia, członkinie – Wiesława Giergiel, Anna Kuropatwa, Marzena Ciotuska i Ewa Gołąb.
25 października 2017r. odbyło się następne spotkanie w Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica w Hrubieszowie. Tutaj problem profilaktyki raka piersi ze szczególnym zwróceniem uwagi na dietę przeciwnowotworową omówiła dr n. med.. Małgorzata Chlimoniuk – specjalista onkolog i radioterapeuta z Białostockiego Centrum Onkologii. W spotkaniu wzięła udział specjalistka PR z Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED z Zamościa. Obie Panie przyjechały do Hrubieszowa na zaproszenie Amazonek. W części praktycznej uczennice uczyły się na modelach samobadania piersi. Prezes Stowarzyszenia Stanisława Aranowska przekazała młodzieży wiele cennych praktycznych informacji o chorobie i o naszym Stowarzyszeniu.

Jubileuszowa Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę.

Jak co roku odbyłyśmy „podróż amazońską” na Jasną Górę, aby zamanifestować swoją solidarność i obecność w tak dużej grupie, bo tak licznie tylko raz w roku spotykamy się w Częstochowie. Dajemy swoją obecnością świadectwo, że po chorobie też życie jest radosne choć nieco inne. Jedziemy jednak głównie po to, aby podziękować za życie i prosić o dalsze zdrowie.
Amazonki wzięły udział we Mszy św. o godz. 11,oo na Szczycie jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. Papież Franciszek zawierzył wszystkie amazonki i ich rodziny Matce Bożej Częstochowskiej życząc nam wiele odwagi i siły. Te słowa przesłania od Ojca Świętego przekazał nam bp A. Długosz. Biskup jak co roku zaśpiewał nam tak, że od razu silniej zabiły serca a słońce wyszło zza chmur. W pielgrzymce wzięło udział 7 tysięcy kobiet. Była to 20 Pielgrzymka Amazonek. W drodze z Hrubieszowa do Częstochowy zatrzymałyśmy się w Oblęgorku, w Pałacyku Henryka Sienkiewicza, który został podarowany pisarzow i z okazji 25-lecia pracy literackiej przez polskie społeczeństwo w podziękowaniu za jego pracę. Dworek jest bardzo urokliwy, a wnętrza wyposażone w oryginalne meble, zdjęcia, obrazy i wiele pamiątek.

Mityng zdrowotny. „Jest jak jest. Sprawna ja”

Stanisława Aranowska, Anna Kuropatwa, Marianna Warzybok i Barbara Bojarczuk to uczestniczki Mityngu zdrowotnego, który odbył się w Warszawie w dniach 25-27 września 2017 r.
Było to szczególne wydarzenie zorganizowane przez Poznańskie Towarzystwo „Amazonki”, którego realizacja nakłoniła kobiety po przebytej chorobie nowotworowej piersi do aktywności i zmagań sportowych.
Uczestniczki mityngu obejrzały monodram „Jest jak jest” w wykonaniu Agnieszki Różańskiej –Kadiafiasz, aktorki Teatru Nowego w Poznaniu, obrazujący codzienność tysięcy Polek zmagających się z nowotworem piersi. Drugim elementem tego wydarzenia był mityng Nordic Walking. My aktywnie uczestniczyłyśmy w tych zmaganiach, gdyż wiemy, że przekłada się to na polepszenie stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, a także integruje naszą amazońską społeczność. Program „Jest jak jest. Sprawna ja” jest też sposobem edukacji społecznej i wskazaniem że aktywny, zdrowy tryb życia zapobiega chorobom cywilizacyjnym.

Jubileusz Zamojskich Amazonek

8 września 2017 roku Jubileusz 20-lecia świętowały nasze Koleżanki ze Stowarzyszenia Zamojskie Amazonki. Obchody jubileuszowe odbyły się w Szpitalu Wojewódzkim im. J.P. II w Zamościu. Wśród zaproszonych gości były Amazonki ze wszystkich klubów województwa lubelskiego oraz z Zakarpacia na Ukrainie i ze Schwabisch Hall w Niemczech. Obecni byli przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich, lekarze i pracownicy szpitala, sponsorzy i przyjaciele. Wykład na temat nowoczesnych metod diagnozowania i leczenia wygłosiła dr hab. Iwona Gisterek, ordynator Oddziału Radioterapii w Zamościu. Pod adresem Jubilatek padło wiele serdecznych, ciepłych słów oraz gratulacji i życzeń. Za swoją działalność społeczną zostały uhonorowane Medalem Zasłużony dla Zamościa. Takie odznaczenie otrzymała również prezes Jolanta Sprawka. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem i jubileuszowym tortem. Naszym koleżankom życzymy „Sto lat” w zdrowiu, dalszego rozwoju, wszelkiej pomyślności i satysfakcji ze swoich osiągnięć.

Pożegnanie

„Nic pewniejszego od śmierci.
          Nic bardziej niepewnego od jej godziny”


Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęłyśmy wiadomość o śmierci naszej Koleżanki Małgosi Kukiełki. Była z nami sześć lat. Cały czas dzielnie walczyła z chorobą. Do końca miała nadzieję. Nie narzekała, była silna. Była z nami tak długo jak mogła. Zmarła 17 lipca 2017 r. Uroczystość pogrzebowa odbyła się w Kościele p.w. św. Ducha w Hrubieszowie. Odeszłaś do Pana, ale dla nas tu na ziemi z wyrokiem boskim tak trudno się pogodzić.

VI spotkanie edukacyjno-integracyjne w Czumowie – 10 czerwca 2017r.

To już szósty rok „czerwcowych spotkań” w Czumowie, podczas których udało nam się zbudować ciepłe relacje ze wszystkimi klubami kobiet z województwa lubelskiego. W tym roku konferencja zgromadziła około 150 osób, głównie kobiety ze Stowarzyszeń: z Lublina, Zamościa, Chełma, Poniatowej, Łęcznej, Tomaszowa i z Kraśnika. Gościłyśmy przedstawicieli władz lokalnych oraz kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Hrubieszów. Główna część spotkania miała charakter edukacyjny. Długi, ciekawy wykład z prezentacją na temat „Profilaktyka Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego, na przykładzie choroby niedokrwiennej serca” wygłosiła Pani Joanna Zielińska –Pikus, lekarz kardiolog ze Szpitala J.P.II w Zamościu. Drugi temat „Wpływ aktywności ruchowej na zdrowie” zaprezentował nasz wieloletni terapeuta Pan mgr Piotr Żerebiec z Zamościa. Część integracyjną uświetniły śpiewem i tańcem zaprzyjaźnione zespoły kobiet ze Ślipcza i Moroczyna. Dzięki uprzejmości i hojności lokalnych sponsorów mogłyśmy zapewnić przybyłym gościom poczęstunek. Dopisała nam też pogoda, słoneczna i ciepła. Pałac w Czumowie nad Bugiem i całe jego otoczenie było w tym dniu do naszej dyspozycji. Ten uroczy zakątek nazywany „Królewskim Kątem” nad zakolem Bugu jest idealnym miejscem na odpoczynek i poznanie historii tych terenów, o której opowiada nam właściciel Pałacu Pan Marian Pawlak. Do zobaczenia za rok!

Wycieczka krajoznawcza po Roztoczu

W sobotę 13 maja wyruszyłyśmy na zwiedzanie Roztocza. Pomimo, że dzień był chłodny i pochmurny, nasze nastroje były gorące. Grupa liczyła 22 osoby. Pierwszym przystankiem był Zwierzyniec, malownicze miasteczko otoczone lasami, założone w XVI wieku przez Jana Zamojskiego. Obecnie nazywane jest „Sercem Roztocza”. To tutaj chadzała ongiś Marysieńka Sobieska. Tutaj też mieścił się Zarząd Ordynacji Zamojskiej. Po tamtym okresie pozostało wiele zabytków, jak Pałac Plenipotenta, „kościółek na wodzie”, budynki zarządu, browar. Zwiedziłyśmy Muzeum Roztaczańskiego Parku Narodowego oraz miejsca pamięci związane z walkami partyzantów w czasie II wojny światowej i pacyfikacją mieszkańców Zamojszczyzny. Następnym przystankiem było Górecko Kościelne, z pięknym, dobrze zachowanym kościołem modrzewiowym z XVIII i wieku. Obok kościoła biegnie aleja pomnikowych dębów oraz rozsiane są kapliczki związane z kultem św. Stanisława.
Następnym punktem na naszej trasie były kamieniołomy w Józefowie, gdzie z wieży widokowej podziwiałyśmy wspaniałą panoramę Roztocza. W drodze powrotnej zaliczyłyśmy jeszcze kilka ścieżek przyrodniczych – spacer nad rzeką Sopot w Rezerwacie Czartowe Pole oraz krótki spacer Szlakiem Szumów nad Tanwią. Tu dokładnie szumią „szumy”, czyli woda wartko spływająca po licznych progach skalnych w otoczeniu dodatkowo szumiących dostojnych drzew. Do domu wracałyśmy zmęczone ale zrelaksowane i dumne z siebie, że dałyśmy radę pokonać tyle przystanków i ścieżek turystycznych a nawet kapryśną pogodę. Wyjazd dofinansowany był przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hrubieszowie.

Spotkanie z onkologiem

5 maja 2017r. kolejne spotkanie na temat profilaktyki nowotworów. Na to spotkanie zaprosiłyśmy zainteresowanych tematem mieszkańców miasta. Wykład poprowadził dr n. med. Krzysztof Patyra, specjalista onkolog z Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu. Pan doktor jest Kierownikiem Zakładu Radioterapii. W czasie prelekcji omówił czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka piersi, a także przedstawił czynniki działające ochronnie. Podkreślił rolę działań profilaktycznych, dzięki którym raka piersi można wykryć w bardzo wczesnym jego stadium, co daje duże szanse na wyleczenie. Doktor omówił również profilaktykę raka szyjki macicy i znaczenie badania cytologicznego, które umożliwia wykrycie wczesnych postaci raka i stanów przedrakowych. Odpowiadał na zadawane pytania i udzielał informacji jak postępować w przypadku skierowania do poradni onkologicznej. Spotkanie odbyło się w Hrubieszowskim Domu Kultury.

„Badam się, bo kocham życie”

25 kwietnia 2017r. odbyło się spotkanie edukacyjne pod hasłem „Badam się, bo kocham życie”. Spotkanie zorganizowała Pani Marzena Muzyczuk z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 1 w Hrubieszowie, zapraszając na nie swoje czytelniczki. Panie wysłuchały z uwagą prelekcji Pani mgr Teresy Futymy na temat profilaktyki nowotworów, głównie raka piersi. Zapoznały się ze sposobem samobadania piersi na modelach piersi oraz dowiedziały się o działalności naszego Stowarzyszenia.

Integracyjne spotkanie kobiet z Gminy Hrubieszów

24 kwietnia 2017r. w sobotę w Gminnym Gimnazjum w Kozodawach bawiły się przedstawicielki organizacji pozarządowych, pracownice jednostek organizacyjnych, radne i sołtyski. Było to Gminne Święto Kobiet zorganizowane przez Wójta i Radę Gminy Hrubieszów oraz Gminny Ośrodek Kultury. Program obejmował występy zespołów z różnych sołectw. Koncertowali też artyści z Ukrainy. Humorystyczne scenki, konkursy i zabawy skierowane do kobiet wypełniły długi i ciekawy program. Frekwencja dopisała, z naszego Stowarzyszenia była Prezes Stanisława Aranowska i członkinie Wiesława Giergiel i Marianna Warzybok.

Dzień Kobiet z profilaktyką w Ślipczu

12 marca 2017r. uczestniczyłyśmy na zaproszenie Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Ślipczu w spotkaniu z okazji Dnia Kobiet. Spotkanie miało charakter edukacyjny z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki onkologicznej.
Szkolenie poprowadziła Pani mgr Teresa Futyma oraz członkinie koła: Prezes Stanisława Aranowska, Wiesława Giergiel i Anna Kuropatwa. Mówiłyśmy o profilaktyce raka piersi oraz innych najczęściej występujących nowotworach oraz o tym jak i gdzie uzyskać pomoc w przypadku zachorowania. Oprócz prezentacji filmowej o samobadaniu piersi, Panie mogły wyszukiwać zmian w piersiach na modelach.
Inicjatorką tego spotkania była Pani Edyta Marciniak – przewodnicząca KGW. Spotkanie miało charakter kameralny, niektórym Paniom towarzyszyli mężowie, którzy także byli zainteresowani tematem. Panie z KGW zadbały o pyszne ciastka i miłą atmosferę.

Walne Zebranie

27 lutego 2017 roku podsumowałyśmy naszą działalność za2016 rok i jednocześnie zamknęłyśmy 10 lat naszej obecności w środowisku hrubieszowskim. Teraz podejmujemy nowe zobowiązania na najbliższe miesiące i wkraczamy w nowe dziesięciolecie z dużym doświadczeniem i nowymi pomysłami. W ostatnim roku nastąpiła zmiana w składzie Zarządu, z funkcji skarbnika zrezygnowała koleżanka Danuta Czerw, zastąpiła ją koleżanka Maria Ciesielczuk. Nadal funkcję prezesa pełni koleżanka Stanisława Aranowska, zastępcą jest Barbara Bojarczuk a skarbnikiem Urszula Staszewska. Na Walnym Zebraniu koleżanka S. Aranowska przedstawiła sprawozdanie merytoryczne oraz sprawozdania finansowe za 2016 rok. Omówiony był też plan działalności na 2017 rok. Wszystkie sprawozdania zostały jednogłośnie przyjęte.

Profilaktyka antynowotworowa w szkole

24 lutego 2017 r. udałyśmy się na spotkanie do Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Hrubieszowie. To pierwszy nasz pobyt w tej szkole, która kształci młodzież w zawodach mundurowych. Młodzi ludzie wybierając służbę mundurową muszą wiedzieć jak najwięcej o zdrowym stylu życia, o profilaktyce zdrowotnej, w tym antynowotworowej. Starałyśmy się przekazać im tą wiedzę w dostępny sposób bo młodym ludziom wydaje się, że te problemy ich nie dotyczą. Niestety na nowotwór można zachorować w każdym wieku, a na pewno już teraz można ograniczać ryzyko zachorowania poprzez racjonalną dietę, aktywność fizyczną i systematyczne badanie piersi. Na spotkaniu była z nami Pani mgr Teresa Futyma z SP ZOZu, która ma dużą wiedzę i doświadczenie w pracy z młodzieżą szkolną w zakresie profilaktyki zdrowotnej.

Modlitwa o zdrowie

5 lutego uczestniczyłyśmy licznie w uroczystej Mszy św. z okazji święta naszej patronki – świętej Agaty. Podczas Mszy św. dziękowałyśmy Bogu za orędownictwo św. Agaty, za otrzymane łaski, a także prosiłyśmy o wstawiennictwo Matkę Bożą Pocieszenia Sokalską, której cudowny obraz znajduje się w ołtarzu kościoła.
W homilii Ojciec Wiktoryn Krysa przypomniał życie i męczeńską śmierć św. Agaty, która od wieków jest patronką matek karmiących i kobiet cierpiących na choroby piersi. Patronuje też zawodom związanym z ogniem i pożarami.
W tym dniu święci się wodę, sól i chleb. Ojciec Wiktoryn przypomniał, że są to znaki święte – sacra signa, które zawsze były używane w obliczu zagrożenia ze strony żywiołów. W czasie Mszy św. został udzielony nam sakrament chorych.

Zmiana adresu

Od kilku miesięcy nasza siedziba mieści się przy ulicy Targowej 24, w samym centrum miasta. Budynek należy do Spółdzielni Mieszkaniowej im. S. Staszica w Hrubieszowie. Zajmujemy pomieszczenia na pierwszym piętrze. Po niewielkim remoncie i przeprowadzce urządziłyśmy w jednym pomieszczeniu salkę do rehabilitacji, w drugim większym odbywają się nasze spotkania. Korzystamy też z obszernego korytarza. Mamy tu lepsze warunki do spotkań z rehabilitantką, masażystą i psychologiem.

Wieczór wigilijny 15 grudnia 2016

To jeden z najpiękniejszych wieczorów w roku. Spotykamy się wokół stołu wigilijnego jak jedna wielka rodzina. Łamiemy się opłatkiem, składamy życzenia, spożywamy wieczerzę wigilijną, śpiewamy kolędy. W tym roku przyjęli nasze zaproszenie władze miasta Pani Marta Majewska zastępca burmistrza, Pani Anna Świstowska przewodnicząca rady miasta, był z nami Pan Leszek Czerwonka wicestarosta, Pan Andrzej Bogatko dyrektor PCPRu, proboszcz parafii św. S. Kostki i wiele innych osób, które wspierają naszą działalność. Wspólną modlitwę poprowadził Ojciec Wiktoryn Krysa, kierując do wszystkich serdeczne słowa. A my życzymy wszystkim aby święta minęły wśród bliskich, z kolędą na ustach i miłością w sercu, a Nowy Rok niech okaże się jeszcze lepszy od poprzedniego!

Szkolenia Amazonek, październik – grudzień 2016

15 października uczestniczyłyśmy w warsztatach edukacyjnych na temat: „Zaawansowany rak piersi”. Warsztaty zorganizował Klub Amazonki w Białymstoku. Udział wzięły prezes Stanisława Aranowska, wiceprezes Barbara Bojarczuk i członkini Marta Stasiak. 29 listopada w Auli Prof. Tadeusza Koszarowskiego w Centrum Onkologii w Warszawie odbyła się Konferencja „Porozmawiajmy - kobieta w zaawansowanym stadium raka piersi”. Celem tego spotkania było przybliżenie problemów, z którymi zmagają się kobiety chore na uogólnioną chorobę nowotworową piersi, czyli w sytuacji nawrotu choroby. Obejrzałyśmy film dokumentalny „Chce mi się żyć” i poznałyśmy jedną z bohaterek tego filmu. W konferencji wzięła udział prezes Stanisława Aranowska i członkini Wiesława Giergiel. Od 8 do 12 grudnia miało miejsce szkolenie liderek 60+ w Sierakowie. Udział wzięły liderki klubów z całej Polski a szkolenie zorganizowała Federacja Stowarzyszeń Amazonek w Poznaniu. Nasz klub reprezentowała prezes Stanisława Aranowska.

Profilaktyka w szkołach

27 października w Zespole Szkół Nr 2 im. S. Staszica oraz 16 listopada w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie wraz z Panią mgr Teresą Futymą z ZOZu po raz kolejny uświadamiałyśmy młodzież jak należy dbać o zdrowie, jak można najwcześniej wykryć raka piersi i jak zmniejszyć ryzyko zachorowania. Na fantomie młodzież próbowała znaleźć ukryte guzki. Rozdałyśmy ulotki na temat profilaktyki raka piersi, między innymi z nauką samobadania piersi.

XXV lecie Lubelskich Amazonek

„Pomagając innym pomagasz sobie” to hasło, które towarzyszy Lubelskim Amazonkom przez 25 lat ich działalności. Zgodnie z tą deklaracją wspierają kobiety dotknięte chorobą i podejmują różnorodne akcje profilaktyczne wśród kobiet zdrowych. Ochotniczki spotykają się z kobietami przebywającymi na oddziale onkologicznym w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Ich działania są wysoko doceniane przez władze Lublina. 21 października 2016 roku uroczyście obchodziły Jubileusz. My uczestnicząc w tym ważnym święcie życzymy Im dużo zdrowia, siły i ciekawych pomysłów na dalsze 25 lat.

XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasna Górę

Nasza pielgrzymka do Częstochowy rozpoczęła się już w czwartek. Odwiedziłyśmy Centrum św. Jana Pawła II w Łagiewnikach, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz miejsca związane z kultem św. Faustyny Kowalskiej. Dalsza droga zaprowadziła nas do Krakowa „miasta królów polskich”, a w sobotę 1 października spotkałyśmy się z Amazonkami z całej Polski na Jasnej Górze. Modliło się na niej około 10 tysięcy osób z Polski, a także Niemiec, Czech i Słowacji. Honorowym gościem była małżonka prezydenta RP Agata Duda, która przywitała zgromadzonych na jasnogórskich błoniach. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Miłosierdzie ocala”. Mszy św. przewodniczył ks. bp. Antoni Długosz. Biskup podkreślił, że „człowiek, który cierpi i nie zrywa relacji z Bogiem jest żywym świętym”. Na zakończenie zadedykował nam krótki koncert, zachęcając wszystkich do wspólnego śpiewania. Częstochowa jest miejscem, gdzie co roku możemy się tak licznie spotkać, wspólnie dziękować za zdrowie i wracać do domu umocnione wiarą i nadzieją.

Wizyta w Łęcznej

17 września 2016r. odwiedziłyśmy Łęczyńskie Amazonki z okazji 20-lecia działalności ich klubu. Koleżanki z Łęcznej przygotowały z tej okazji Kampanię Edukacyjną pod hasłem „Jesteśmy razem”. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., po której uczestnicy przeszli pochodem w Marszu Różowej Wstążki do Centrum Kultury. Tam wysłuchałyśmy wykładów wygłoszonych przez dr Beatę Kościańską z Centrum Onkologii w Lublinie i dr Jacka Olszewskiego psychologa z UMCSu. Jubilatki zaprezentowały swój dorobek w formie prezentacji multimedialnej oraz wystawy przepięknych dekoracyjnych przedmiotów ręcznie wykonanych na spotkaniach. Zasłużone członkinie, przyjaciele i darczyńcy zostali uhonorowani Łukami. Uroczystość uświetniły występem wokalnym dzieci i młodzież szkolna. Spotkanie jubileuszowe zakończyło się obfitym i bardzo smacznym poczęstunkiem Życzymy koleżankom z Łęcznej następnych 20 lat, zdrowia i chęci do dalszego działania.

Piknik prozdrowotny OSA

W niedzielę 11 września 2016r. w Dąbrowie Tomaszowskiej w Stadninie Koni „Pod Lasem” odbył się Piknik Prozdrowotny OSA. Nasze tomaszowskie koleżanki zaprosiły nas na tą imprezę. Przygotowały kiermasz zdrowej żywności, spotkanie z psychologiem i fizjoterapeutą. Impreza obejmowała też inne różne konkurencje sportowo-rekreacyjne. Miałyśmy okazję spotkać się z koleżankami z Zamościa i Lublina. Są to zawsze dla nas miłe chwile, kiedy możemy porozmawiać i wspólnie spędzić czas.

Jubileusz Stowarzyszenia w Poniatowej

Koleżanki z Poniatowej świętowały w tym roku 10-lecie swojej działalności. Impreza odbyła się 27 sierpnia 2016r. w Domu Muzyki w Kraczewicach. W pięknym pałacowym parku, przy słonecznej pogodzie odbyła się część oficjalna, a potem wszystkie Amazonki uczyły się strzelać z łuku pod czujnym okiem instruktora. Życzymy naszym Koleżankom z Poniatowej kolejnych Jubileuszy w zdrowiu i szczęściu.

Jubileusz 10 lecia działalności

Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się 9 czerwca od Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie. Mszy przewodniczył Ojciec Wiktoryn Krysa, który skierował do nas – Amazonek ciepłe słowa, życząc nam zdrowia i wytrwałości w naszej pracy. Zapraszał do częstego odwiedzania Sanktuarium i zwracania się o pomoc do Matki Boskiej Sokalskiej.

10 czerwca odbyła się oficjalna część obchodów, rozpoczęta odśpiewaniem hymnu Amazonek. Otwarcia i powitania gości dokonała prezes Stanisława Aranowska. Specjalnymi gośćmi były Panie - Łucja Werblińska, wiceprezes Federacji Stowarzyszeń Amazonek w Poznaniu oraz Lidia Sufinowicz, sekretarz Poznańskiego Towarzystwa Amazonek. Rangę obchodów podkreśliło uczestnictwo władz miasta Hrubieszowa w osobie Tomasza Zająca- burmistrza i zastępcy Marty Majewskiej. Byli obecni przedstawiciele Starostwa Powiatowego na czele ze starostą Józefem Kuropatwą. W uroczystościach uczestniczył Andrzej Bogatko, dyrektor PCPRu, Teresa Futyma Naczelna Pielęgniarek z ZOZu w Hrubieszowie, Ojciec Wiktoryn Krysa, ksiądz Jan Kot z małżonką z parafii prawosławnej, Maria Piwko, rehabilitantka, Anna Zeczkiewicz, psycholog, Michalina Lipska, nasza księgowa. Wśród zaproszonych gości były koleżanki z klubów z woj. lubelskiego, z Lublina, Zamościa, Tomaszowa, Chełma, Poniatowej i Łęcznej.

Część edukacyjną poprowadziła dr n.med. Bogumiła Ciseł, onkolog ze Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie. Ten punkt programu skłonił wszystkich do refleksji nad walką z chorobą nowotworową i potrzebą profilaktyki.

W dalszej części prezes Stanisława Aranowska przedstawiła historię działalności Stowarzyszenia przeplataną pokazem slajdów z najważniejszymi wydarzeniami z naszej działalności.

Zasłużone członkinie, firmy oraz osoby, które wspierają działalność Stowarzyszenia zostały odznaczone „Srebrnymi i Bursztynowymi Łukami”, dyplomami i podziękowaniami. Kapituła Honorowej Odznaki Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, przyznała Barbarze Bojarczuk, wiceprezes Stowarzyszenia „Rubinowy Łuk Amazonki” za pracę społeczną na rzecz lokalnej społeczności oraz za aktywną pracę w Zarządzie Stowarzyszenia. Odznakę wręczyła Łucja Werblińska, wiceprezes Federacji.

Nie zabrakło też kwiatów, życzeń i prezentów dla jubilatek od zaproszonych gości i koleżanek z innych klubów Unii Lubelskiej.

W przerwie uczestnicy konferencji mogli zapoznać się ze sprzętem ortopedyczno- medycznym, który był wyeksponowany na stoiskach przez przedstawicielki firmy Pofam- Poznań oraz Medicus Lublin. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa fotograficzna obrazująca cały dorobek Stowarzyszenia. Konferencję jubileuszową uświetnił występ zespołu „ Młyn” z Hrubieszowskiego Domu Kultury. Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem i tortem jubileuszowym.

Jesteśmy dumne, że Stowarzyszenie ma już 10 lat, a nasze działania są widoczne, ważne i potrzebne.

Konferencję poprowadziła Jolanta Głowacz z Hrubieszowskiego Domu Kultury.

150-lecie Kół Gospodyń Wiejskich

9 kwietnia 2016r uczestniczyłyśmy w Jubileuszu 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce. Z tej okazji odbyło się spotkanie członkiń wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Hrubieszów oraz przedstawicieli organizacji i instytucji, które współpracują z gminą i jej mieszkańcami. Wszystkie koła przygotowały prezentacje ze swojej działalności oraz wspaniałe regionalne potrawy. Podczas jubileuszu uhonorowano koła i członkinie KGW dyplomami, życzeniami i upominkami. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Publicznych w Moniatyczach.

Spotkanie z AMOENĄ

4 kwietnia 2016 roku przedstawicielki firmy AMOENA zaprezentowały nam nową kolekcję swoich produktów – nowe, wygodne protezy, gorsety i bieliznę, stroje kąpielowe i inne akcesoria. Produkty firmy AMOENA wykonane są z naturalnych materiałów, o specjalnym kroju. Spełniają potrzeby kobiet po mastektomii. Zapewniają dobry wygląd i samopoczucie. Wszystkie produkty zostały zaprezentowane na modelce, mogłyśmy je dokładnie obejrzeć i przymierzyć.

Walne Zebranie

29 lutego 2016 roku odbyło się Walne Zebranie sprawozdawcze naszego Stowarzyszenia. Prezes Stanisława Aranowska przedstawiła sprawozdanie z działalności za rok 2015 oraz omówiła plan na 2016rok. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej odczytała protokół z kontroli a nasza księgowa Michalina Lipska przedstawiła sprawozdania finansowe. Dyskutowałyśmy o zaplanowanych zadaniach statutowych i o zbliżającym się jubileuszu - 10 lecia działalności naszego Stowarzyszenia.

Patronka Amazonek

5 lutego uczestniczyłyśmy we Mszy św. odprawionej w intencji dziękczynno-błagalnej o zdrowie i błogosławieństwo dla nas i naszych rodzin oraz wszystkich osób dotkniętych chorobą nowotworową. Jak co roku Msza św. została odprawiona w Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej. Mszy św. przewodniczył Ojciec Wiktoryn Krysa, proboszcz tej parafii. W homilii Ojciec Wiktoryn przypomniał życie i męczeńską śmierć św. Agaty. Od wieków wierni wzywają św. Agatę podczas burzy oraz w niebezpieczeństwie pożaru i w innych kataklizmach. W kościołach święci się chleb, sól i wodę, które to dary są używane w obliczu zagrożenia żywiołów. Święta Agata jest patronką pielęgniarek, kobiet cierpiących na choroby piersi oraz opiekunką kobiet karmiących.
Dziękowałyśmy Bogu za jej orędownictwo. Podczas Mszy św. przyjęłyśmy sakrament namaszczenia chorych. Dzień św. Agaty jest dla nas bardzo ważny, daje nam siłę i wiarę do pracy na rzecz drugiego człowieka.

„Jest taki dzień, tylko jeden raz w roku...”

Tradycyjnie jak co roku zorganizowałyśmy integracyjne spotkanie opłatkowe, które odbyło się 14 grudnia w Starostwie Powiatowym.
Na spotkaniu gościłyśmy przedstawicieli samorządów lokalnych: Leszka Czerwonkę, wicestarostę powiatu, Martę Majewską, wiceburmistrz miasta, Roberta Palichleba, sekretarza gminy, Andrzeja Bogatkę, dyrektora PCPR oraz inne zaprzyjaźnione osoby, które wspierają naszą działalność. Szczególnym gościem był ojciec Wiktoryn Krysa, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Hrubieszowie i ksiądz Jan Kot, proboszcz parafii prawosławnej w Hrubieszowie z małżonką. Przyjechały do nas, aby ten wieczór spędzić z nami koleżanki Amazonki z Zamościa.
Wszystkich zebranych powitała nasza prezes Stanisława Aranowska a ojciec Wiktoryn Krysa rozpoczął wspólną modlitwę i dzielenie się opłatkiem. Życzeniom zdrowia, radości i pomyślności nie było końca. Na wspólnej kolacji nie zabrakło potraw, które tradycyjnie spożywamy podczas Wigilii. Był barszcz, pierogi, groch z kapustą, śledzie, ryby, ciasta i inne przysmaki.
Tydzień wcześniej byłyśmy na spotkaniu opłatkowym u koleżanek Amazonek w Zamościu. Każdy taki Opłatek to wyjątkowy dla nas dzień. Dzień, w którym w świątecznej atmosferze możemy się spotkać, powspominać miniony rok, porozmawiać i po prostu pobyć ze sobą.

Nie cukier a olej krzepi

23 listopada 2015r. odwiedziła nas przedstawicielka Oleofarm, firmy, która specjalizuje się w produkcji olejów tłoczonych na zimno oraz dietetycznych środków spożywczych wspomagających terapię chorób nowotworowych. Wyjaśniła nam jakie są najlepsze źródła energii dla osób z chorobą nowotworową i zaprezentowała zastosowanie i skuteczność nowej diety, tzw „ketogennej”. Dieta ta polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów z jednoczesnym zwiększeniem podaży tłuszczu. Omówiła zalecane źródła tłuszczu, białka, warzywa i owoce niskowęglowodanowe oraz produkty, które należy wykluczyć z diety. Zaprezentowała produkty swojej firmy znane już na rynku oraz nowości o tzw specjalnym przeznaczeniu medycznym.

Amazonki w szkole

19 listopada 2015r zorganizowałyśmy dla młodzieży szkolnej z Zespołu Szkół nr 2 im. S.Staszica w Hrubieszowie spotkanie na temat profilaktyki nowotworowej. Obecni byli uczniowie wszystkich klas maturalnych. Pani mgr Teresa Futyma z ZOZ w Hrubieszowie przedstawiła film o badaniu piersi, o chorobach i metodach leczenia. Ponieważ granica wiekowa pacjentek w ostatnim czasie bardzo się obniża, amazonki starają się dotrzeć z profilaktyką do młodych kobiet i zachęcić do wyrobienia nawyku samobadania piersi. Na specjalnym modelu dziewczęta rozpoznawały zmiany w piersiach. Młodzież uważnie słuchała i zadawała pytania. W trakcie spotkania zostały rozdane ulotki i broszury informacyjne, które uczniowie chętnie zabierali dla siebie i najbliższych.

Szkolenia

W ciągu całego roku korzystamy z możliwości uczestniczenia w szkoleniach, które organizuje nasza Federacja lub większe stowarzyszenia. Tematyka szkoleń jest zawsze bardzo ciekawa. Dotyczy tego co interesuje najbardziej kobietę, która przeszła chorobę nowotworową piersi. Przekazywana wiedza dotyczy najnowszych osiągnięć medycyny w zakresie leczenia, rehabilitacji i psychologii. Szkolenia organizowane są w różnych miejscach, uczestniczą w nich kobiety z całej Polski. Daje to możliwość wymiany poglądów oraz doświadczeń o pracy swoich klubów. Wiedzę tą możemy potem przekazać naszym koleżankom w stowarzyszeniu.

W ciągu ostatnich miesięcy uczestniczyłyśmy w następujących szkoleniach:

27-31 sierpień 2015r., szkolenie liderek w Sierakowie, uczestniczyła prezes Stanisława Aranowska, omawiane tematy dotyczyły odżywiania, genetyki, działalności Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, wybranych zagadnień z psychologii.

18-28 wrzesień 2015r., turnus szkoleniowy na temat wsparcia osób niepełnosprawnych na rynku pracy, udział wzięły: prezes Stanisława Aranowska, Urszula Staszewska, Małgorzata Kukiełka. Zajęcia prowadził doradca zawodowy, psycholog, wizażystka i trenerka aerobiku. Turnus odbył się w Okunince koło Włodawy nad Białym Jeziorem.

22 października 2015r., warsztaty edukacyjne w Białostockim Centrum Onkologii, na których wiodącym tematem był „Zaawansowany rak piersi” oraz „Dobór właściwej diety przy leczeniu raka piersi”. Na szkoleniu były: prezes Stanisława Aranowska, wiceprezes Barbara Bojarczuk i Wiesława Giergiel.

XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę

Na tegoroczną pielgrzymkę do Częstochowy wyruszyłyśmy już 1 października wczesnym rankiem, aby dotrzeć do Kalwarii Zebrzydowskiej i tam wraz z przewodnikiem prowadzącym rozważania odbyć Drogę Krzyżową. Zwiedziłyśmy także Sanktuarium i uczestniczyłyśmy w nabożeństwie różańcowym. Nazajutrz rano wyjechałyśmy do Wadowic. Tutaj zwiedziłyśmy Muzeum – Dom Jana Pawła II oraz Bazylikę. Z bagażem przeżyć i wzruszeń wyruszyłyśmy do głównego celu naszej podróży.
Na Jasną Górę jak zawsze jedziemy dziękować za życie i modlić się o zdrowie na kolejne lata. Sobotni poranek był słoneczny i ciepły. Zebrało nas się z całej Polski, a także z Niemiec, z Czech i Słowacji 10 tysięcy. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz, który podkreślił, jak ważna jest wspólna nasza droga, zmierzanie w tym samym kierunku. Dostałyśmy też słowa otuchy i wiary od Papieża Franciszka w liście, który został odczytany. Po zakończeniu Mszy św. spotkała nas szczególna niespodzianka – piękny koncert piosenek w wykonaniu bp J. Długosza.
Jadąc już do domu „zdobyłyśmy” jeszcze zamek chęciński, który zawsze mijamy po drodze. Do zobaczenia za rok w Częstochowie, jedynym miejscu w Polsce, gdzie tak licznie możemy się spotkać.

VII Forum Kobiet Aktywnych w Józefowie nad Wisłą

Dwie koleżanki z naszego klubu wraz z Panią Martą Majewską zastępcą burmistrza uczestniczyły 1 lipca w VII Forum Kobiet Aktywnych w miejscowości Józefów nad Wisłą. Forum to cykliczne wydarzenie integrujące i aktywizujące środowiska aktywnych kobiet mieszkających na terenach wiejskich województwa lubelskiego. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania była „Świadomość i równowaga, czyli jak żyć w zgodzie z naturą”. W bardzo bogatym programie znalazły się występy artystyczne, panele dyskusyjne, warsztaty tematyczne, prezentacja dorobku kobiet aktywnych i wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących. Nasz udział był wprawdzie bierny, ale może zaowocować w następnym roku aktywną, ciekawą inicjatywą.

Nadbużańskie spotkania Artystyczne

21 czerwca odbyła się w Hrubieszowie coroczna impreza otwarta dla mieszkańców miasta pod nazwą „Nadbużańskie Spotkania Artystyczne”. Impreza jest pełna atrakcji, odbywają się koncerty muzyczne, występy taneczne, teatralne, pokazy rękodzieła artystycznego itp. My też znalazłyśmy coś dla siebie. Nasze koleżanki zaprezentowały swoje wyroby szydełkowe i hafciarskie a korzystając z bardzo dużej frekwencji rozdawały materiały informacyjno- edukacyjne o profilaktyce nowotworowej.

Spotkanie integracyjno-edukacyjne w Czumowie – 6 czerwca 2015

Spotkania czumowskie to impreza wpisana już na stałe do naszego kalendarza. Spotykamy się tutaj z naszymi koleżankami z lubelskich klubów (z Lublina, Zamościa, Kraśnika, Poniatowej, Tomaszowa, Chełma), z paniami z KGW, sponsorami i władzami samorządowymi. I tak było tym razem. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem „Życie po chorobie nowotworowej”. Chciałyśmy pokazać, że nie tylko leki leczą, ale ważne są też różne techniki relaksacyjne, które wpływają na psychikę i organizm człowieka. Zmniejszają depresję, lęk i poprawiają samoocenę. Stąd spotkanie z psychologiem, pedagogiem- miłośnikiem gitary oraz z instruktorką Zumby. Śpiew i zabawa, Zumba na trawie (nawet na bosaka), poczęstunek na świeżym powietrzu, spacer nad „dzikim” Bugiem, pokaz mody amazońskiej z udziałem naszych „modelek” - to był wspaniale spędzony czas i znakomita okazja do integracji amazońskiej społeczności.
Cieszymy się, że wszyscy do nas chętnie przyjeżdżają, że możemy wymienić doświadczenia, porozmawiać o problemach i sukcesach. Takie spotkania są nam bardzo potrzebne, aktywizują nas, pokazują że „po chorobie nowotworowej” można cieszyć się pełnią życia. Spotkanie odbyło się w Czumowie, małej miejscowości nad samym Bugiem w pięknym pałacu Pana Mariana Pawlaka i – co nie bez znaczenia –towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda. Do zobaczenia za rok!

Amazonki w akcji – KOBIETY KOBIETOM

8 MARCA spotkałyśmy się w hali HOSiR w Hrubieszowie na imprezie KOBIETY-KOBIETOM, podczas której promowany był zdrowy tryb życia oraz idea pomagania innym. Akcja miała charytatywny charakter a głównym jej celem była pomoc chorej na białaczkę 6-letniej Sarze Chmielnickiej.
Przyłączyłyśmy się do tej akcji chcąc w ten sposób wesprzeć małą Sarę w walce z chorobą. Odbyła się zbiórka do puszek, loterie, sprzedaż różnych drobiazgów, słodyczy i innych domowych produktów.
My zorganizowałyśmy stoisko z materiałami edukacyjnymi i udzielałyśmy informacji osobom zainteresowanym. Na innych stoiskach promowane były produkty i usługi „dla kobiet”. Impreza przebiegała aktywnie, a w rytmach ZUMBY uzbierano 4,5 tyś. zł. Akcji patronował Burmistrz Tomasz Zając, a głównym organizatorem było Stowarzyszenie „Aktywni” z Przewodowa oraz Areo-Zumba-Hit.

Walne Zebranie

23 lutego odbyło się Walne Zebranie naszego Stowarzyszenia. Członkinie wysłuchały sprawozdań z działalności za 2014 rok przedstawionych przez naszą prezes, księgową i przewodniczącą Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu sprawozdań udzielone zostało Zarządowi absolutorium. W drugiej części zebrania zostały przeprowadzone wybory nowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej. W wyniku głosowania ustępujący członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej objęli te same funkcje. Kolejną kadencję reprezentuje nas Zarząd w składzie:

Stanisława Aranowska – prezes,

Barbara Bojarczuk – zastępca prezesa,

Urszula Staszewska – sekretarz,

Danuta Czerw – skarbnik.

Skład Komisji Rewizyjnej: Janina Górska – przewodnicząca,

Elżbieta Lenard i Anna Korkosz – członkowie.

Życzymy wszystkim dużo zdrowia i energii oraz ciekawych pomysłów w nowej kadencji.

Msza św. w intencji zdrowia

Jak co roku, pełne wiary i nadziei spotkałyśmy się na wspólnej modlitwie w Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej. Msza św., której przewodniczył Ojciec Wiktoryn Krysa, gwardian klasztoru, została odprawiona 5 lutego w intencji kobiet dotkniętych chorobą nowotworową i wszystkich osób leczonych onkologicznie. Za wstawiennictwem św. Agaty, naszej patronki prosiłyśmy Boga o łaskę zdrowia, nadzieję, cierpliwość i siłę. Dziękowałyśmy za darowane nam życie.

5 lutego w liturgii Kościoła wspominamy św. Agatę Męczennicę. Święta Agata żyła w III wieku. Pochodziła z miasta Katania na Sycylii. Odrzuciwszy – ze względu na ślubowanie dziewictwa- propozycję małżeństwa z rządcą Sycylii była torturowana i okrutnie zamęczona. Stało się to 5 lutego 235 roku. Legenda głosi, że kiedy na Sycylii wybuchł wulkan, mieszkańcy Katanii wzięli z grobu św. Agaty szczątki jej welonu i ruszyli z procesją wokół miasta. Uchroniło to Katanię przed zniszczeniem. Na znak jej dobroci (Agata w języku greckim znaczy „dobra”) w kościołach święci się chleb, wodę i sól, by dzielić się dobrocią jak chlebem, a woda i sól mają chronić nasze domy od pożarów.

Podczas Mszy św. udzielony nam został sakrament namaszczenia chorych oraz zgodnie z tradycją poświęcona została woda, sól i chleb ku czci św. Agaty.

Wigilia 2014

Wieczór wigilijny w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem roku. Jak w każdej rodzinie tak i w naszej „amazońskiej” spotykamy się aby podzielić się opłatkiem – symbolem zgody i pojednania oraz złożyć sobie nawzajem życzenia wszystkiego co najlepsze.

15 grudnia świętujemy kolejną Wigilię z zaproszonymi Gośćmi – obecni są przedstawiciele ze Starostwa Powiatowego, Urzędu Gminy, PCPRu, księża, sponsorzy, amazonki z Zamościa i przyjaciele wspierający naszą działalność. W ciepłej, życzliwej atmosferze, pokrzepieni modlitwą, białym opłatkiem i serdecznymi życzeniami upłynął nam ten wieczór. Nie zabrakło też wigilijnych potraw przygotowanych przez nas według tradycyjnych przepisów oraz śpiewu kolęd.

Kilka dni wcześniej byłyśmy na Wigilii u koleżanek w Zamościu. Jak zawsze było dużo gości, życzeń, wspólnego kolędowania i wspaniałych potraw. W świąteczny nastrój wprowadziły nas dzieci pięknym jasełkowym przedstawieniem.

Szkolny Dzień Profilaktyki w szkołach średnich

W październiku i listopadzie ( 17 i 20) w ZS Nr 1 i ZS Nr 3 zorganizowane były całodniowe zajęcia o charakterze profilaktycznym. Wśród różnych spotkań na tematy związane ze współczesnymi zagrożeniami było też spotkanie z uczennicami na temat profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Uczennice dowiedziały się z filmu jak prawidłowo kontrolować swoje piersi, a na fantomie piersi uczyły się wykrywania zmian w piersiach. Wysłuchały naszych praktycznych rad na temat czynników ograniczających ryzyko zachorowania na nowotwór. Przekazałyśmy im też informację o działalności naszego stowarzyszenia. W spotkaniach w obydwu szkołach udział wzięły: prezes Stanisława Aranowska, z-ca Barbara Bojarczuk, Marianna Warzybok, Wiesława Giergiel i Maria Ciesielczuk. O profilaktyce ginekologicznej rozmawiała z uczennicami Ewa Kuźmińska - położna z ZOZ w Hrubieszowie.

Szkolenie Amazonek w Horyńcu Zdroju

6 października 2014r Unia Podkarpacka zorganizowała w Horyńcu Zdroju jednodniowe spotkanie szkoleniowe dla amazonek z województwa podkarpackiego i lubelskiego. Ciekawy wykład przybliżający wiele zagadnień związanych z naszą chorobą wygłosił lekarz onkolog dr Artur Drobniak ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Omówił czynniki, które decydują o sposobie leczenia, wyjaśnił jak oznaczane są nasze wyniki i co one oznaczają, które badania wykonywać obowiązkowo po chorobie, jakich suplementów unikać a które stosować. Podał jakie nowe, skuteczniejsze leki i terapie stosowane są w innych krajach Europy, a w Polsce trwają starania o włączenie ich do programu lekowego i do refundacji. W szkoleniu wzięła udział prezes Stanisława Aranowska, członkinie – Wiesława Giergiel i Marianna Warzybok. Koleżanka Marianna została jeszcze na tygodniowych warsztatach dla amazonek, które spełniają warunki do podjęcia pracy zawodowej ale nie są przygotowane do wymagań dzisiejszego rynku pracy.

Pielgrzymka do Częstochowy

4 października 2014r. 9 tysięcy kobiet doświadczonych chorobą nowotworową piersi spotkało się już po raz siedemnasty na Jasnej Górze, by prosić o zdrowie, nadzieję i podziękować za kolejny rok życia. Jasna Góra to jedyne miejsce, gdzie możemy się tak licznie spotkać. Na Jasną Górę przybyły kobiety z całej Polski. Ale również z Czech, Niemiec i Słowacji. O godzinie 11.00 amazonki wzięły udział we Mszy św., której przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. Na początku Mszy bp przeczytał słowa listu nadziei i miłości skierowanego do Amazonek od Ojca Świętego Franciszka. „Powierz się Matce” to hasło tegorocznej pielgrzymki. Akt zawierzenia Matce Bożej w imieniu amazonek odczytała Krystyna Wechman, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Jasnogórska pielgrzymka jest co roku także jednym wielkim apelem do wszystkich kobiet żeby korzystały z badań profilaktycznych.

W drodze do Częstochowy zwiedziłyśmy Trasę Podziemną w Opatowie oraz XII wieczną Kolegiatę św. Marka. Wracając do domu odwiedziłyśmy Nagłowice, gdzie jest jedyne w Polsce Muzeum Mikołaja Reja. Tu zapoznałyśmy się z życiem i dorobkiem pisarskim ojca literatury polskiej.

Wakacje u Amazonek

Lato to czas odpoczynku i relaksu, jak również oderwania się od od codzienności. W wakacje wyjeżdżamy indywidualnie na turnusy rehabilitacyjne i do sanatorium. Wybieramy miejsca gdzie można nie tylko wypocząć ale i poprawić stan naszego zdrowia. W tym roku nabierałyśmy sił w Krynicy Zdrój, Suchej Beskidzkiej, Nałęczowie, Jastarni, Ciechocinku. Tradycyjnie zaliczyłyśmy spotkanie w Kaczórkach u naszych zamojskich koleżanek, a na zakończenie lata odwiedziłyśmy koleżankę nad Bugiem. Wyjazdy i spotkania wakacyjne dodają nam dużo nowej energii i chęci do działania.

Amazonki zwiedzają Stolicę

Trzydniowa wycieczka do Warszawy, dofinansowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hrubieszowie rozpoczyna się 26 czerwca. Zwiedzanie rozpoczynamy od Sejmu RP. Rolę przewodnika pełni poseł z Hrubieszowa, Marek Poznański. Zwiedzamy cały gmach Sejmu, poznając jego historię, zadania, pracę posłów. Zaprasza nas na spotkanie do swojego gabinetu Marszałek Sejmu, Pani Ewa Kopacz. Po sejmowym obiedzie wyjeżdżamy na Powązki. Szukamy grobów znanych Polaków, artystów, literatów, profesorów, polityków, ludzi znanych z historii i tych zmarłych niedawno. Wieczorem docieramy na Bielany, gdzie w „Dobrym Miejscu” , na terenie dawnego zakonu kamedułów mamy noclegi. Drugi dzień zwiedzamy Warszawę z przewodnikiem. Pogoda dopisuje, spacerem wędrujemy przez Plac Zamkowy na Stare Miasto zwiedzając po drodze katedrę św. Jana Chrzciciela. Kierujemy się na Plac Józefa Piłsudskiego i oglądamy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, następnie Krakowskie Przedmieście. Do Łazienek Królewskich udajemy się busem, tam oglądamy wszystko, podziwiamy i chwilę odpoczywamy. Wracamy do centrum i jeszcze spojrzenie z 30 piętra pałacu Kultury. Po obiedzie przenosimy się w wyjątkowe miejsce. To Muzeum Powstania Warszawskiego. Po kolacji odwiedzamy Wojskowy Cmentarz na Powązkach. Trzeciego dnia zwiedzamy Wilanów. Najpierw Panteon Wielkich Polaków w budującej się Świątyni Opatrzności Bożej a potem kilka godzin spędzamy na terenie podmiejskiej rezydencji królewskiej Jana III Sobieskiego. Zwiedzamy wnętrza królewskie pałacu oraz rozległy piękny park. Z Warszawy wyjeżdżamy zmęczone ale pełne wrażeń i nowych doświadczeń. Już wracając planujemy następną wycieczką.

Zdrowie mamy w genach

14 czerwca, w sobotę już po raz czwarty spotykamy się w Czumowie nad Bugiem, aby w szerokim gronie kobiet porozmawiać o profilaktyce. Przyjechały koleżanki z klubów lubelskich, na czele z Prezes Unii Lubelskiej, zaprzyjaźnione już z nami kobiety z okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele władz lokalnych, przyjaciele i sponsorzy. Tematem wiodącym był temat o znaczeniu badań genetycznych w profilaktyce raka piersi i raka jajnika. Wykład z prezentacją wygłosił dr n.biol. Robert Szymańczak z firmy Genomed z Warszawy. Ponieważ co dziesiąta kobieta choruje na raka piersi z powodu odziedziczonej predyspozycji, można zawczasu zastosować właściwą profilaktykę obniżając ryzyko rozwinięcia się choroby. Prelegent wytłumaczył kto powinien wykonywać takie badania i na czym one polegają. Kolejny wykład był na temat profilaktyki badań ginekologicznych. To doktor Dariusz Gałecki namawiał kobiety do systematycznych badań. Kolejna prezentacja dotyczyła nowych metod rehabilitacji kobiet po mastektomii, które zademonstrował nasz profesjonalny terapeuta Piotr Żerebiec. W naszej imprezie uczestniczyły firmy zaopatrujące nas w różne produkty: NAH z Gliwic – peruki, KATI z Lublina – produkty do terapii uciskowej, POFAM Poznań – bielizna. Program spotkania był bogaty, impreza trwała cały dzień. Zorganizowanie jej było możliwe dzięki wsparciu sponsorów i Gminy Miejskiej Hrubieszów.

Razem wygrywamy z rakiem piersi!

Fundacja „Piłka jest piękna” i Federacja Stowarzyszeń Amazonki podjęły wspólną inicjatywę pod hasłem „Razem wygrywamy z rakiem piersi”. Przygotowane różowe ulotki miały trafić do tysięcy organizatorów, kibiców i przyjaciół piłki nożnej w całej Polsce 8 czerwca. Na boiskach w tym dniu pojawiły się Amazonki, aby rozdać ulotki kibicom oraz sportowcom. My także włączyłyśmy się do tej społecznej akcji, szkoda, że na stadionie Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji nie dopisali w tym dniu kibice.

Spotkanie z uczennicami w Bursie Międzyszkolnej

Jak co roku spotykamy się z uczennicami w szkołach, aby je zapoznać z wczesną diagnostyką raka piersi. Pani mgr Teresa Futyma z ZOZ w Hrubieszowie zaprezentowała film o samobadaniu piersi, wytłumaczyła na co należy zwracać uwagę, jakie zmiany są niebezpieczne, kiedy i gdzie rozpocząć badania kontrolne. My prosiłyśmy, aby dziewczęta namawiały swoje mamy, starsze siostry i inne kobiety w rodzinie do systematycznych badań. Przekonywałyśmy, że wcześnie wykryta choroba jest uleczalna, czego dowodem jesteśmy właśnie my. Spotkanie odbyło się w Bursie Międzyszkolnej w Hrubieszowie 3 czerwca 2014r.

Amazonki a Ekonomia Społeczna

16-17 maja wzięłyśmy udział (6 osób) w szkoleniu zorganizowanym przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zamościu. Program obejmował między innymi tematykę dotyczącą organizacji pozarządowych. Jak zaktywizować pracę organizacji, jak współpracować z samorządem, jakie stosować narzędzia marketingowe i wiele innych cennych rad wyniosłyśmy z tego spotkania. Dowiedziałyśmy się również, że osoby niepełnosprawne i bezrobotne w ramach realizowanych projektów przez Fundację Rozwoju Lubelszczyzny mogą otrzymać pomoc finansową oraz wsparcie doradczo-szkoleniowe na założenie lub zatrudnienie spółdzielni socjalnej.

Wiosenna metamorfoza

6 maja w Instytucie Wsi w Lublinie odbyła się Konferencja poświęcona zdrowiu i urodzie kobiet. Spotkały się z tej okazji Amazonki z różnych klubów województwa lubelskiego, w tym członkinie z naszego stowarzyszenia. Wspólne spotkania motywują nas do stałej troski o sprawność i dobre samopoczucie. Prezentacja wiosennej kolekcji bielizny firmy Amoena oraz wykład na temat diety w aspekcie chorób onkologicznych wprowadziły zebranych w wiosenny nastrój. Spotkanie w tak licznym gronie pań nie mogło obyć się bez rozmów i wymiany doświadczeń.

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia

Tegoroczne Walne Zebranie miało charakter sprawozdawczy. Przedstawione przez Zarząd sprawozdania: merytoryczne i finansowe za 2013 rok zostały jednogłośnie przyjęte. Omówiłyśmy wspólnie ważne dla nas sprawy organizacyjne i planowane zadania na 2014 rok. Dyskutowałyśmy o nowych formach działania i dalszym rozwoju Stowarzyszenia.

Światowy Dzień Walki z Rakiem

5 lutego 2014r. jak co roku uczestniczyłyśmy we Mszy św. odprawionej w intencji naszego zdrowia, naszych rodzin i wszystkich osób dotkniętych chorobą nowotworową. Ojciec Wenancjusz Stasiak w czasie kazania podkreślił, że choroba i cierpienie ma głęboki sens, nie musi człowieka zniszczyć, a może go doskonalić i ubogacać. Zachęcał do ofiarowania swojej słabości Bogu i drugiemu człowiekowi. W czasie Mszy św. skorzystałyśmy z sakramentu namaszczenia chorych. Kapłan namaszcza chorych oliwą, gdyż ten płyn z drzewa oliwnego od tysięcy lat był stosowany przy leczeniu chorych. To sakrament, który udziela specjalnej łaski chrześcijaninowi doświadczonemu ciężką chorobą lub starością.
5 lutego Kościół wspomina św. Agatę Sycylijską, która została zamordowana w okrutny sposób z powodu wierności Bogu. W średniowieczu wzywano św. Agatę jako patronkę chroniącą od ognia. Do św. Agaty zwracały się o pomoc niewiasty w różnych chorobach, szczególnie zaś w czasie bólu piersi. W dzień św. Agaty błogosławiono pieczywo, sól i wodę, których ludność używała w czasie piorunów i pożarów. Obecnie też święcimy te dary, wierząc, że uchronią nas i nasze domy od niebezpieczeństw i różnych przeciwności.
W czasie Mszy św. prosimy aby św. Agata, która jest patronką Amazonek wyprosiła nam Boże miłosierdzie poprzez swoje męczeństwo i ofiarowane Bogu życie w czystości.

Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 lutego 2014r. po raz czternasty obchodzony był Światowy Dzień Walki z Rakiem. To ogólnopolska kampania społeczna, której celem jest zachęcenie Polaków do badań oraz obalenie stereotypu, że nowotwór to wyrok. Kampania w przyjazny sposób pokazuje, że leczenie raka może być skuteczne, o ile choroba zostanie wcześnie wykryta. W Warszawie z tej okazji odbyła się Konferencja w formie debaty z udziałem przedstawicieli wszystkich zainteresowanych tym problemem stron. Wypowiadali się przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, NFZ, Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia, dyrektorzy i lekarze onkolodzy z różnych ośrodków i szpitali onkologicznych w Polsce. Dyskutowali o koniecznych zmianach organizacyjnych, które skróciłyby kolejki do lekarzy i poprawiły dostępność do leczenia. Ważne były wypowiedzi samych pacjentów, których punkt widzenia często jest odmienny. Wśród pacjentów liczną grupę stanowiły Amazonki z całej Polski. Nasza Prezes Stasia Aranowska była również obecna na tej Konferencji. Głosy pacjentów wspierali przedstawiciele różnych organizacji ogólnopolskich w dziedzinie onkologii oraz takie znane osoby jak Katarzyna Grochola, Krystyna Kofta, Ida Karpińska.
Chociaż są odmienne propozycje zmian, ciągłe dyskusje, różne punkty widzenia, to wszyscy są zgodni co do jednego, że statystyka jest przerażająca:

13 milionów­tyle co roku na świecie wykrywanych jest nowotworów złośliwych. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku liczba zachorowań może wynieść 22 miliony, czyli o 75% więcej niż obecnie. W Polsce co roku na raka umiera ponad 92 tysiące ludzi.

Wigilia u Amazonek w Zamościu

19 grudnia 2013r. jesteśmy na spotkaniu wigilijnym u Amazonek w Zamościu. Są też koleżanki z Tomaszowa i Biłgoraja. Licznie uczestniczą zaproszeni goście. Jest wspólna modlitwa i serdeczne życzenia, te z serca, aby w spokoju minął czas świąteczny, jak i cały nadchodzący rok 2014! Weselmy się, skoro dzisiaj w Betlejem Wesoła Nowina!

Wigilia Amazonek w Hrubieszowie

16 grudnia 2013r. tradycyjnie od lat organizujemy spotkanie opłatkowe. Jak co roku zaprosiłyśmy samorządowców, księży, darczyńców i inne osoby zaprzyjaźnione z klubem. Przybyły nasze koleżanki z Zamościa z Panią Teresą Sosnowską – ordynator oddziału onkologii Szpitala J.P. Wigilię rozpoczęłyśmy czytaniem wersetu z Pisma Świętego i wspólnym dzieleniem się opłatkiem. Ten wieczór, pełen życzeń, ciepła i zapachu wigilijnego stołu dodaje nam wiary i nadziei na lepsze jutro.

Kongres Amazonek

29 listopada w Centrum Onkologii w Warszawie odbył się I Ogólnopolski Kongres Amazonek „Zaawansowany rak piersi”. Byłyśmy na nim obecne. W jego ramach poruszony został jeden z najtrudniejszych tematów dla Amazonek. Uznani eksperci z dziedziny onkologii oraz specjaliści z dziedziny psychologii spróbowali wytłumaczyć, jak wygląda życie z zaawansowanym nowotworem, czyli z nawrotem choroby. Elżbieta Kozik – Prezes Stowarzyszenia Amazonki Warszawa­Centrum podkreśliła, że Kongres jest okazją by wytłumaczyć społeczeństwu przez co przechodzą kobiety, kiedy zmagają się z przerzutami. Podkreśliła, że nie jest to problem tylko osobisty i medyczny, ale także społeczny. Istotnym elementem Kongresu był bardzo wymowny w treści i formie spektakl teatralny pt: „Kobieta zakryta milczeniem”.

Więcej wiedzy, więcej zdrowia

Od dawna planowane przez nas spotkanie otwarte z lekarzem onkologiem doszło do skutku. O raku wiemy coraz więcej. Umiemy go już pokonać, ale pod jednym warunkiem, że zostanie wykryty jak najwcześniej, a to zależy od nas samych. Edukacja to pierwszy krok do walki o zdrowie. O tym przekonywała 22 listopada Pani dr hab. Barbara Madej z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. Wykład zgromadził nieoczekiwanie tak dużą liczbę kobiet, że w sali kinowej HDK zabrakło wolnych miejsc. Większość to bardzo młode osoby – uczennice z hrubieszowskiego Liceum im. S. Staszica wraz z Panią Dyrektor i wychowawcami. To właśnie młode pokolenie jest zagrożone chorobami cywilizacyjnymi i to na nich spoczywa w przyszłości walka z nimi. Pani prof. Barbara Madej omówiła wszystkie metody profilaktyki, diagnostyki i leczenia. Przybliżyła i oswoiła tabu raka piersi. Wszyscy obecni na wykładzie wyszli z przekonaniem, że to nie „lepiej nie wiedzieć”, a profilaktyka i wczesne wykrywanie pozwolą w Polsce wygrać walkę z rakiem.

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

22 października gościłyśmy w Zespole Szkół nr 3 w Hrubieszowie. Wraz z Panią Teresą Futymą pielęgniarką przełożoną z ZOZ zapoznałyśmy uczennice klas maturalnych z tematem wczesnego wykrywania chorób piersi, w tym nowotworów. Opowiedziałyśmy o swoich doświadczeniach i o naszym stowarzyszeniu, a Pani Teresa Futyma wytłumaczyła i zaprezentowała na filmie jak wygląda samobadanie piersi. Młode kobiety nie myślą o chorobie i nie badają swoich piersi, dlatego przekonujemy o słuszności profilaktyki. Prosiłyśmy też uczennice, aby zachęcały swoje mamy i inne kobiety w rodzinie do robienia mammografii. Po wykładzie uczennice mogły nauczyć się na fantomie jak wyczuwać guzki i kontrolować piersi. Rozdałyśmy też ulotki instruktażowe przedstawiające sposób samokontroli piersi.

„Babie lato u Amazonek”

9 października w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie odbyła się Konferencja, na którą zaproszone zostały wszystkie Amazonki z województwa lubelskiego. Była delegacja też z naszego Stowarzyszenia. Podczas Konferencji odbyła się prezentacja projektu o różnych formach aktywnej działalności po chorobie nowotworowej oraz pogadanka na temat nowej metody badania piersi. Firma Amoena zaprezentowała jesienną kolekcją bielizny i strojów sportowych a dla kobiet, które mają problemy z obrzękiem ręki był pokaz rękawów uciskowych. Spotkanie zorganizowały Lubelskie Amazonki wraz z firmami Medicus i Amoena.

Pielgrzymka na Jasną Górę

5 października 2013 r. odbyła się XVI Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę. Jak w latach poprzednich tak i teraz nie mogło nas zabraknąć. Na jasnogórskich błoniach w słoneczny piękny dzień spotkało się około 9 tysięcy Amazonek z całej Polski. Niektórym grupom towarzyszyli bliscy, lekarze, pielęgniarki i opiekunowie. Tegoroczne uroczystości przebiegały pod hasłem „A myśmy uwierzyli Miłości”. Ksiądz arcybiskup Stanisław Nowak w czasie mszy św. zaznaczył, że my Amazonki umiemy wyrażać swoją wdzięczność poprzez modlitwę, wzajemną pomoc i radość, jakby na przekór temu co niesie życie. Z Jasnej Góry płynie głęboka nadzieja dla tych kobiet, które zaczynają chorować, gdyż widok tysięcy uśmiechniętych i radosnych Amazonek to dowód, że warto i trzeba walczyć z chorobą, nie poddawać się i dziękować za każdy dzień. Zawierzenia Matce Bożej w imieniu Amazonek odczytała Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonek w Poznaniu.
W tym roku w drodze do Częstochowy zwiedziłyśmy Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki w Ostrowcu Świętokrzyskim. To unikatowe, jedyne miejsce na świecie gdzie występował krzemień pasiasty, wydobywany w prahistorycznych kopalniach. Zwiedzanie tych kopalni to ogromna atrakcja turystyczna. W drodze powrotnej postój w Jędrzejowie. Tu jest najstarsze opactwo cysterskie na ziemiach polskich z kaplicą bł. Wincentego Kadłubka. Nie mogłyśmy też po drodze ominąć Szydłowa, miasteczka pełnego średniowiecznych zabytków i stolicy polskiej śliwki.

Lipiec 2013

Z żalem zawiadamiamy, że w lipcu 2013r. odeszły z naszego amazońskiego grona dwie koleżanki – Halina Maguś z Dołhobyczowa i Urszula Urbańczyk z Hrubieszowa. Odeszły po długiej chorobie do wieczności. Z nami były krótko. Szczególnie Halinka, która szybko przegrała walkę z chorobą. Ula często z nami przebywała. Przeżyła kilka nawrotów choroby, aż do tego, który okazał się ostatnim. Do końca mężnie stawiała mu czoła, nie okazując własnego bólu i braku sił.

Żegnamy Was z bólem i smutkiem.

Czumów 2013

22 czerwca już po raz trzeci spotykamy się w pałacu w Czumowie nad Bugiem z naszymi koleżankami –amazonkami z różnych klubów oraz paniami z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Hrubieszów. Jest to spotkanie integracyjno-edukacyjne, na które zaprosiłyśmy prelegentkę dr inż. Anitę Aranowską z Warszawy z wykładem i prezentacją na temat: „Prawidłowe żywienie warunkiem powrotu do zdrowia kobiet po chorobie nowotworowej”. Wykład o prawidłowej diecie był tak ciekawy i przekonywujący, że na pewno zaowocuje zmianą naszych dotychczasowych nawyków żywieniowych. Na spotkaniu było ponad sto osób. Przyjechały koleżanki z Zamościa, Tomaszowa, Chełma, Lublina i Łęcznej. Dawne znajome i nowe twarze. Miło nam było gościć zastępcę Burmistrza Pawła Perelmutra, przedstawiciela Starostwa Jerzego Czerwa oraz Teresę Futymę z ZOZu. Było serdecznie, rodzinnie, rozmowom nie było końca. Można było zmierzyć ciśnienie, poziom cukru oraz pooglądać produkty firmy Pofam, która zaopatruje amazonki w bieliznę. Urocze miejsce nad Bugiem w gościnnym Pałacu Państwa Pawlaków jest wymarzone na takie spotkania. Nie wyobrażamy sobie że za rok mogłoby być inaczej.

„W Polskę ruszamy” – 7-8 czerwca

7 czerwca wczesnym rankiem wyruszamy na dawno zaplanowana wycieczkę. Zapowiada się piękna, słoneczna pogoda. Jedziemy w kierunku Łańcuta. Po drodze zatrzymujemy się w Bełżcu. Jest to szczególne miejsce, tutaj w 1942 roku był Niemiecki Obóz Zagłady. Dzisiaj upamiętniony jest osobliwym pomnikiem ofiar, robiącym wielkie wrażenie na zwiedzających. Obchodzimy cały teren i w zadumie opuszczamy to miejsce. Następnym obiektem zwiedzania jest Zamek w Łańcucie, rezydencja najpotężniejszych możnowładców polskich. Tutaj podziwiamy wspaniałe stylowe wnętrza zamkowe, park i kolekcję pojazdów konnych - unikatową w skali światowej. Posileni obiadem, wyruszamy w dalsza podróż. Kolejny obiekt zwiedzania to Zamek w Krasiczynie, jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowej w Polsce. Wybudowany w formie czworoboku, z czterema basztami w narożach, rozległym dziedzińcem otoczonym murami, zakończonymi piękną ażurową attyką. Odrestaurowana Kaplica jest porównywana z watykańską Kaplicą Sykstyńską. Pierwszy dzień pełen wrażeń kończymy w Kalwarii Pacławskiej, gdzie mamy nocleg. Tutaj do późnych godzin nocnych przebywamy w Sanktuarium na nabożeństwie i spotkaniu z Ojcem Franciszkanem. Drugi dzień jest bardziej rekreacyjny. Docieramy do Polańczyka, i w sercu Bieszczad cieszymy oczy górskimi pasmami i zielonymi wzgórzami nad Soliną. Spacer statkiem „Bryza” po Jeziorze Solińskim to wspaniały relaks przy słonecznej pogodzie. Czas wracać, jeszcze długo mijamy niepowtarzalne bieszczadzkie krajobrazy, jeszcze postój w Czarnej pod „Czarnym Kogutem” i powrót do domu.

Piknik majowy w Kaczórkach – 25 maja

Tradycyjnie w maju wyjeżdżamy z naszymi koleżankami z Zamościa do Kaczórek, koło Krasnobrodu. Tam, u jednej z amazonek – Eli, urządzamy majowy piknik. Posesja Eli leży w uroczym zakątku Roztocza, na wzgórzu, otoczona lasem. To spotkanie w grupie przyjaciół, prawie rodzinnej atmosferze daje nam wiele radości. Rozmawiamy, cieszymy się, że jesteśmy razem, jemy, śpiewamy i zapominamy o chorobie i innych kłopotach. Wracamy do domu z nadzieją, że za rok znowu przyjedziemy i nikogo nie zabraknie.

Spotkanie Amazonek w Lublinie

26 kwietnia uczestniczyłyśmy w konferencji zorganizowanej przez Medicus, Amoenę i Lubelskie Amazonki. Przyjechały amazonki z różnych klubów z województwa lubelskiego. Głównym punktem spotkania był wykład Pana Piotra Żerebca na temat rehabilitacji kobiet po zabiegach operacyjnych. Amoena wiodąca firma zaopatrzenia amazonek zaprezentowała swoje najnowsze produkty i adresy sklepów z kolekcją na 2013 rok. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, rozmów, nawiązania nowych znajomości a ogromna frekwencja potwierdza, że nasza działalność jest potrzebna i skuteczna.

Sposób żywienia sposobem na zachowanie zdrowia

16 kwietnia zorganizowałyśmy dla mieszkańców miasta spotkanie na temat zdrowego żywienia. Kobiety z naszego stowarzyszenia są przekonane, że sposób żywienia decyduje w znacznym stopniu o prawidłowym rozwoju fizycznym, intelektualnym i emocjonalnym każdego człowieka. Wiele też popełnianych błędów żywieniowych generuje rozwój chorób cywilizacyjnych. Wiele cennej wiedzy i wskazówek praktycznych przekazała nam w swoim ciekawym wykładzie Ewelina Stachel – specjalista dietetyk kliniczny z Poradni Dietetycznej w Chełmie. Poznałyśmy piramidę zdrowego żywienia i zasady prawidłowego odżywiania się w różnych chorobach, także nowotworowych. Na spotkanie przyszły kobiety w różnym wieku zainteresowane swoim zdrowiem i otwarte na zmianę nawyków żywieniowych.

Spotkanie z AMOENĄ

4 marca odbyło się spotkanie z Panią Anią Dołbeń, która przyjechała do nas z pokazem nowej kolekcji firmy Amoena. Ania zaprezentowała nam nowe wzory protez, gorsetów, bielizny, chust, czapek i turbanów. Zachęciła nas, że warto mimo naszej niepełnosprawności mieć wygodną, piękną bieliznę i czuć się komfortowo. Otrzymałyśmy nowe katalogi z nowym asortymentem na 2013 rok.

Walne Zebranie

25 lutego odbyło się jak co roku Walne Zebranie poświęcone ocenie działalności Stowarzyszenia. Prezes Stanisława Aranowska przedstawiła sprawozdanie merytoryczne z działalności Stowarzyszenia za rok 2012. Nasza księgowa, koleżanka Marianna Gałan poinformowała o sytuacji finansowej a Komisja Rewizyjna pozytywnie oceniła działalność Zarządu. Ubiegły rok był dla nas bardzo pracowity a 2013 też będzie obfitować w wiele atrakcji i ciekawych pomysłów. Walne Zebranie odbyło się przy kawie i ciastkach.

Zdrowe odżywianie - 18.02.2013

Odżywianie podczas choroby stanowi bardzo ważny element wspomagania leczenia. Postanowiłyśmy, że w tym roku skupimy się na tym temacie, a hasłem przewodnim będzie hasło: „Sposób żywienia sposobem na zachowanie zdrowia”. W związku z tym chętnie przyjęłyśmy propozycję zaprezentowania nam urządzenia, które umożliwia przygotowywanie różnych zdrowych potraw w sposób szybki, bez tłuszczu, z naturalnych produktów. Tym urządzeniem jest Thermomix, który gotuje w wodzie i na parze, dzięki czemu potrawy zachowują wartości odżywcze. Wykonuje szereg czynności ekspresowo, jak: waży, sieka, miesza, wyrabia ciasto...itp. O efektach przekonałyśmy się już po godzinie, jedząc ciepłe, ziarniste bułeczki z masłem, popijając różnymi napojami ze świeżych owoców i warzyw!

Msza św. w intencji zdrowia - 5 lutego 2013

Jak co roku w dniu św. Agaty, patronki Amazonek zgromadziłyśmy się na wspólnej Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej. Mszę św. celebrował Ojciec Gwardian Zakonu Bernardynów. W modlitwie dziękowałyśmy Bogu za orędownictwo św. Agaty i z wiarą prosiłyśmy za jej wstawiennictwem o zdrowie dla nas i naszych rodzin. Podczas Mszy Ojcowie Bernardyni udzielili nam namaszczenia chorych. Zgodnie z tradycją poświęcony był chleb, sól i woda. Niegdyś był to powszechny zwyczaj, który zachował się w przysłowiach: „Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata”.

Szkolenie Seniorek w Polanicy Zdrój

W dniach 15-19 stycznia 2013 roku, 40 seniorek amazonek z całej Polski wzięło udział w szkoleniu, które odbyło się w Polanicy Zdrój. Szkolenie zorganizowała Federacja Stowarzyszeń Amazonki w Poznaniu. Nasze stowarzyszenie reprezentowała prezes Stanisława Aranowska.

Relacja koleżanki Stasi:
W pierwszym dniu odbyło się spotkanie z konsultantką Amoeny Dorotą Danilczuk, która zaprezentowała wygodne, nowoczesne produkty tej firmy. Wieczorem udałyśmy się na spotkanie integracyjne, gdyż w szkoleniu brały udział przedstawicielki stowarzyszeń z całej Polski. Wszystkich nas powitała prezes Federacji Stowarzyszeń w Poznaniu, która między innymi przypomniała o noszeniu łuku, naszego znaku rozpoznawczego. Wieczór upłynął w miłej, wesołej atmosferze. W drugim dniu miałyśmy spotkanie ze stylistą Markiem Cieślakiem na temat ”Ponadczasowa elegancja i najnowsze trendy”. Dowiedziałyśmy się na co zwracać uwagę dobierając garderobę, co jest obecnie modne, że np. dominuje kolor fioletowy. Trzeciego dnia były warsztaty psychologiczne z mgr Teresą Bobryk-Wysocką na temat: „Jak mądrze kochać siebie w wieku dojrzałym”. Ostatni dzień to zajęcia z rehabilitacji, prowadzone przez mgr Krystynę Puto na temat: „Wszyscy pragną dożyć starości, a gdy dożyją, skarżą się na nią”. Był to ciekawy wykład na temat zmian w organizmie związanych ze starzeniem. Na pewno skorzystamy z cennych uwag dotyczących odżywiania, higieny, aktywnego stylu życia w wieku dojrzałym. Pobyt w Polanicy mijał bardzo szybko, po zajęciach wieczorami spacerowałyśmy po zaśnieżonych ścieżkach, podziwiając piękne widoki. Wszystko co dobre szybko się kończy i trzeba wracać do domu.

Spotkanie opłatkowe – 17 grudnia

Jak co roku przygotowałyśmy uroczystą Wigilię, na której gościłyśmy zaproszone osoby – przedstawicieli władz samorządowych, duchownych i przyjaciół. Jak zawsze przyjechały nasze koleżanki z Zamościa. Podczas spotkania Prezes Stowarzyszenia podziękowała za pomoc i współpracę Staroście, Burmistrzowi, Dyrektorowi PCPRu, sponsorom, darczyńcom i przyjaciołom. Symbolicznym upominkiem były białe anioły wręczone wraz z życzeniami i nadzieją na dalszą współpracę. Wymowę symboliki Świąt Bożego Narodzenia przybliżył nam Ojciec Jakub z Zakonu Bernardynów, który razem z księdzem Janem Kotem z parafii prawosławnej rozpoczął Wigilię modlitwą. Najważniejszą częścią spotkania było dzielenie się opłatkiem – znakiem miłości i pojednania. Wśród składanych życzeń dominowało życzenie zdrowia i nadziei, że wszyscy spotkamy się za rok. Kulinarną oprawę przygotowałyśmy własnoręcznie. Wśród potraw znalazły się pierogi z kapustą, barszczyk, kapusta z grochem, gołąbki z kaszą, śledzie i ryby w różnym wydaniu, sałatki, ciasta itd...Uroczystą Wigilię zakończyłyśmy śpiewaniem kolęd.

Wigilia u Zamojskich Amazonek

10 grudnia pojechałyśmy do Zamościa, aby z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przełamać się opłatkiem z naszymi koleżankami z Zamościa. Spotkanie odbyło się w Osiedlowym Domu Kultury. Wszędzie panowała bożonarodzeniowa sceneria, świąteczny nastrój, miła, gościnna atmosfera. Nasze koleżanki przygotowały smaczne wigilijne potrawy. Życzenia płynęły z głębi serca od zaproszonych gości i wzajemnie. Wszyscy życzyliśmy sobie zdrowych, radosnych Świąt i pomyślnego Nowego Roku.

Genetyka a rak piersi

24 listopada pojechałyśmy na spotkanie z dr hab.n.med. Agatą Filip z Zakładu Genetyki Nowotworów w Lublinie. Wykład na temat dziedziczenia nowotworów piersi i jajników odbył się w hotelu Mercure w Zamościu. Szczegółowa wiedza o genach, które odpowiadają za funkcjonowanie naszych komórek, o ich mutacji i przekazywaniu uszkodzonych komórek drogą dziedziczenia to informacje bardzo ważne dla kobiet, które zachorowały, a mają potwierdzone nosicielstwo. Pani doktor podała adresy ośrodków i specjalistów, gdzie można przeprowadzić badania genetyczne. Na wykładzie były koleżanki Amazonki z Zamościa i Tomaszowa.

Październik „Miesiącem walki z rakiem”

W ramach miesiąca walki z rakiem zorganizowałyśmy zajęcia poświęcone profilaktyce nowotworowej zaadresowane do młodych kobiet. Odbyły się one w Zespole Szkół Nr 2 im. S. Staszica w Hrubieszowie. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział około 100 uczennic i uczniów z klas maturalnych. Wykład prowadziła Pani mgr Teresa Futyma z ZOZu. My podzieliłyśmy się swoim doświadczeniem i gorąco namawiałyśmy dziewczęta do samobadania piersi. Zwracałyśmy uwagę na wczesne objawy choroby i szybką reakcję na nie. Rozdałyśmy ulotki i przekazałyśmy informacje o naszym stowarzyszeniu.

XV Pielgrzymka na Jasną Górę.

5-6 października byłyśmy na Jasnej Górze, aby wspólnie z Amazonkami z całej Polski uczestniczyć we Mszy Świętej. Przyjechało nas 9 tysięcy, były też koleżanki z zagranicy, rodziny, przyjaciele, lekarze, pielęgniarki. Przy pięknej, słonecznej pogodzie atmosfera pielgrzymki była wyjątkowa ciepła i radosna. Elżbieta Markowska –prezes Częstochowskich Amazonek apelowała do wszystkich, że „trzeba walczyć, nie poddawać się i dziękować za każdy dzień”. Ksiądz Biskup Antoni Długosz pięknymi słowami wyraził swoje uznanie dla postawy i pracy Amazonek. Po raz kolejny dane nam było zawierzyć swoje życie Matce Najświętszej.

Jubileusze, Jubileusze...

21 września 2012 r. nasze koleżanki z Zamościa obchodziły Jubileusz 15-lecia swojego Stowarzyszenia. Uczestniczyłyśmy w tej pięknej, wzruszającej uroczystości, która jest okazją do wspomnień, podziękowań i życzeń. I my życzymy naszym przyjaciółkom z Zamościa dużo zdrowia, spełnienia marzeń, siły i nadziei, że na następnym Jubileuszu spotkamy się wszystkie. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w sali Consulatusu zamojskiego ratusza. Spotkanie uświetnił koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im.K. Szymanowskiego. W tym samym czasie prezes naszego Stowarzyszenia Stanisława Aranowska uczestniczyła w obchodach Jubileuszu najstarszego polskiego stowarzyszenia. Pod hasłem „25 lat w walce o kobiety” przebiegał Jubileusz Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa Centrum. To ten klub dał początek potężnemu obecnie Ruchowi Kobiet po Mastektomii w Polsce. Obchody miały miejsce w Dworku Norwidowskim pod Warszawą. Uroczystościom towarzyszyły różne występy, pokazy, promocja albumu o historii Stowarzyszenia oraz promocja książki „Mam go!..” Anny Mazurkiewicz. Przyjechały delegacje z klubów z całej Polski, oraz zaproszeni goście. Obchody objęła honorowym patronatem Anna Komorowska i Hanna Gronkiewicz Waltz.. Życzymy jubilatkom, aby ich plany na najbliższe lata spełniły się, a „oczy całej Polski zwróciły się na kobiety, ich piękno i zdrowie”.

„Stajemy się lepsi”

Jesteśmy już po raz trzeci uczestniczkami projektu systemowego „Stajemy się lepsi” realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hrubieszowie. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. W tym roku w ramach programu odbyła się w czerwcu wycieczka integracyjna do Sandomierza, wyjazdowy warsztat szkoleniowy połączony z zajęciami z psychologiem i doradcą zawodowym w Zakopanem oraz w lipcu dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny w Jarosławcu nad morzem. Tam korzystałyśmy z zabiegów rehabilitacyjnych oraz różnych atrakcji na świeżym powietrzu. Ośrodek „Panorama Morska” słynie z uroczego położenia i komfortowych warunków do wypoczynku, regeneracji sił i poprawy stanu zdrowia. 22 września odbył się wspólny wyjazd do Zwierzyńca wszystkich grup biorących udział w programie zamykający cykl wyjazdów.

Piknik rodzinny

Wakacje w tym roku zaczynamy wyjątkowo później niż zwykle. Podsumowaniem naszej całorocznej pracy jest tradycyjne spotkanie w plenerze. Przychodzimy z naszymi bliskimi osobami, mężami, dziećmi, wnukami. W tym roku spotykamy się 23 lipca u naszej prezes Stasi Aranowskiej na jej posesji. Jest wesoło, opowiadamy, słuchamy, śpiewamy i nawet tańczymy. Lubimy wspólnie spędzać czas i cieszyć się każdą radosną chwilą. Po wakacjach czekają nas nowe wezwania, mamy ambitne plany i wiele marzeń do zrealizowania.

Profilaktyczne czwartki

Bierzemy udział w podjętej przez Urząd Miasta inicjatywie pod nazwą „Profilaktyczne czwartki”. W parku Solidarności w każdy czwartek (lipiec-sierpień) wraz z pracownikiem urzędu obsługujemy stoisko z ulotkami, które rozdajemy mieszkańcom miasta. Zachęcamy do badań profilaktycznych, mówimy o możliwości wykonania mammografii, cytologii i kolonoskopii. Zainteresowane kobiety informujemy o istnieniu i działalności naszego klubu. Akcje podejmowane w ramach konkursu „Zdrowa Gmina” powinny przyczynić się do zwiększenia liczby kobiet zgłaszających się na badania.

Impreza integracyjno-edukacyjna

21 lipca zorganizowałyśmy imprezę integracyjno-edukacyjną, na którą przyjechały koleżanki z klubów z Lublina, Zamościa, Chełma i Łęcznej. Zaprosiłyśmy panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Gródka, Czumowa i Ślipcza. Spotkanie odbyło się w Ośrodku Kultury Regionalnej „Królewski Kąt” w pałacyku w Czumowie nad Bugiem. W programie był wykład mgr Teresy Futymy z ZOZ z zakresu profilaktyki chorób nowotworowych u kobiet. Drugi wykład na temat kompleksowej terapii przeciwobrzękowej wygłosił mgr Piotr Żerebiec, wykładowca ze Studium Medycznego w Zamościu. Pan Piotr zaprezentował praktyczny pokaz zabiegów terapeutycznych. Drugą część spotkania uświetnił piosenką i tańcem zespół „Czerwona Jarzębina” z Moroczyna. Cygańskie melodie zachęciły wszystkich gości do wspólnej zabawy. To już drugie spotkanie w tym pięknym miejscu nad Bugiem.

Wycieczka „Śladami kultur pogranicza”

W dniach 1-2 czerwca jedziemy na wycieczkę szukając śladów dawnych i współczesnych mniejszości religijnych i etnicznych, zamieszkujących tereny wschodniej Polski. Podążamy górę Bugu, wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą. Zatrzymujemy się w Jabłecznej, najważniejszym miejscu prawosławia na ziemi podlaskiej i zwiedzamy malowniczo położony monaster. Następnie zwiedzamy sanktuarium z cudownym obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej w Kodniu, neounicką cerkiew w Kostomłotach, cmentarz tatarski w Zastawku, i forty brzeskie. Nocujemy w Serpelicach-malowniczo położonej miejscowości nad Bugiem. Następnego dnia zwiedzamy Sobór Św. Trójcy w Hajnówce, Muzeum Przyrodnicze i Park Narodowy w Białowieży. Ostatnim punktem naszej wycieczki jest Święta Góra Grabarka. Dwa dni pełne wrażeń poza domem to wspaniały relaks i aktywny odpoczynek.

Spotkanie Amazonek w Lublinie

25 maja Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek zorganizowało spotkanie na temat: ”Rola właściwego doboru bielizny i protezy piersi w profilaktyce obrzęku limfatycznego i wad postawy”. Swoje wyroby zaprezentowała firma Selima, która specjalizuje się w nowoczesnych rozwiązaniach z zakresu protetyki piersi i leczenia obrzęków limfatycznych. Z naszego klubu w spotkaniu uczestniczyły: Stasia Aranowska, Basia Bojarczuk i Ania Kuropatwa. Po prezentacji cała grupa udała się z przewodnikiem na spacer po Lublinie zwiedzając Stare Miasto i katedrę.

Szkolenie organizacji pozarządowych

Od 31 marca cztery członkinie naszego stowarzyszenia rozpoczęły szkolenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Aktywnych Animatorów w Hrubieszowie. Szkolenie trwało 100 godzin i obejmowało zagadnienia z zakresu prawa, rachunkowości, marketingu i ekonomii społecznej. Wiedza przekazana przez specjalistów przyda nam się w prowadzeniu naszej działalności.

Walne Zebranie w Federacji – Poznań 2012

W dniach 23-24 marca 2012 roku w Poznaniu odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”. Obrady rozpoczęły się odśpiewaniem Hymnu Amazonek. Przyjęto sprawozdania merytoryczne i finansowe za rok 2011. Następnie odbyły się dwie prezentacje na temat: „Nowoczesny marketing organizacji pozarządowych” oraz „Zrozumieć sponsorów”. W Walnym Zgromadzeniu uczestniczyły przedstawicielki wszystkich klubów. Z naszego stowarzyszenia była prezes Stanisława Aranowska. Miejscem spotkania był Hotel-Camping Malta Poznań. Obradom towarzyszyły integracyjne spotkania: pokaz bielizny i spacery nad Jeziorem Maltańskim.

Kobiety zmieniają świat

6 marca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie pod hasłem „Kobiety zmieniają świat”, z udziałem Pani Genowefy Tokarskiej – posła na Sejm RP. Pani poseł podkreśliła w swoim wystąpieniu szczególną misję i możliwości kobiet w życiu prywatnym i zawodowym. Do kobiet skierowany był wykład dr Elżbiety Rodeckiej-Gustaw oraz dr Dariusza Kieszko z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej „Czy wiesz, jak ustrzec się przed rakiem?” Bardzo duża frekwencja potwierdza wzrost zainteresowania tą tematyką i miejmy nadzieję, że przełoży się na zmniejszenie liczby zachorowań w naszym powiecie.

Spotkanie na Osiedlu Jagiellońskim

Dostałyśmy zaproszenie na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Dobrej Książki do Biblioteki na Osiedlu Jagiellońskim. Tematem dyskusji 28 lutego był „Problem cierpienia”. Do tematu wprowadziła wszystkich kierowniczka biblioteki – prezentując książki ukazujące różne oblicza cierpienia. Zaproszone osoby wypowiadały się jak można pomóc i przynieść ulgę cierpiącym fizycznie z powodu choroby, jak pomóc dzieciom przeżywającym niepowodzenia z powodu różnych niepełnosprawności, a także zwierzętom, które często skrzywdzone przez człowieka cierpią. Gos zabierały panie z Pielęgniarskiej Opieki Domowej, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Prezes z naszego Stowarzyszenia oraz weterynarz. Na spotkanie przyszły mieszkanki osiedla. Omawiany problem poruszył wszystkich, gdyż od tego trudnego doświadczenia nie da się uciec a jeśli nas dotyka stajemy się bezradni i zagubieni.

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze

27 lutego spotkałyśmy się na Walnym Zebraniu. Miało ono charakter sprawozdawczo- wyborczy. Wysłuchałyśmy sprawozdań: merytorycznego, finansowego oraz komisji rewizyjnej z działalności w 2011 roku. Ustępujący Zarząd przedstawił ramowy plan działalności na 2012 rok. Prezes podziękowała członkom Zarządu za współpracę w minionej kadencji a wszystkim koleżankom za aktywną pomoc i zaangażowanie w realizację celów statutowych Stowarzyszenia. W kolejnej części zebrania zostały przeprowadzone wybory nowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Ustępujący Zarząd w wyniku głosowania objął ponownie te same stanowiska.

Spotkanie z AMOENĄ

Amoena to firma działająca w branży medycznej, zaopatrująca kobiety na całym świecie w potrzebne produkty po mastektomii. Oferta tej firmy zawiera duży wybór protez, specjalnej bielizny, strojów kąpielowych, kosmetyków, środków higienicznych itp. 21 lutego 2012 r. odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielką Amoeny – Panią Anią, która zaprezentowała nam najnowszą kolekcję bielizny i innych akcesoriów. Mogłyśmy nie tylko obejrzeć ale i przymierzyć oraz wybrać coś dla siebie pod fachowym okiem. Właściwa bielizna zapewnia nam dobre samopoczucie i pomaga w zachowaniu prawidłowej sylwetki. Zapewnia komfort jakiego potrzebujemy.

Msza Święta w intencji zdrowia

5 lutego odprawiona została w Sanktuarium Matki Boskiej Sokalskiej Msza Święta w intencji dziękczynno-błagalnej dla nas i naszych rodzin. Mszę odprawił Ojciec Gwardian Wenancjusz Stasiak. Podczas mszy przyjęłyśmy namaszczenie chorych oraz doznałyśmy specjalnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Głęboko wierzymy, że poprzez te sakramenty otrzymałyśmy łaskę umocnienia, pokoju i odwagi w przyjmowaniu po chrześcijańsku cierpienia i trudności związanych z naszą chorobą. Zgodnie z tradycją poświęcony był chleb, woda i sól ku czci Świętej Agaty, która jest naszą patronką. Na Mszę Świętą zaprosiłyśmy wszystkich zmagających się z chorobą nowotworową, aby wspólnie prosić o zdrowie i łaski za wstawiennictwem Świętej Agaty.

Wigilia w Zamościu

15 grudnia jedziemy z rewizytą do naszych koleżanek na spotkanie opłatkowe do Zamościa. Jest gościnnie i przyjaźnie. Jasełka, kolędowanie, wiele serdecznych życzeń. Stoły pełne potraw wigilijnych. Takie spotkania zbliżają nas bardzo, dodają siły i wiary w to, że za rok nikogo nie zabraknie na opłatkowym spotkaniu.

Spotkanie opłatkowe

12 grudnia jak co roku spotykamy się aby podzielić się opłatkiem, życzyć sobie i zaproszonym gościom zdrowia i pomyślności na nowy rok. Są z nami jak co roku przedstawiciele władz lokalnych, jest nasz opiekun duchowy Ojciec Gwardian i inne bliskie nam osoby. Przyjechały nasze koleżanki Amazonki z Zamościa. W rodzinnej atmosferze, w świątecznym nastroju, przy wigilijnych potrawach upłynął nam kolejny wieczór wigilijny.

Spotkanie z dr Agnieszką Kowalczuk

W ramach naszej własnej edukacji dotyczącej tematyki onkologicznej odbyło się w naszym klubie spotkanie z panią dr Agnieszką Kowalczuk Pani doktor jest ginekologiem. Oprócz dużej dawki wiedzy przekazanej nam o chorobach kobiecych usłyszałyśmy wiele cennych rad dotyczących zdrowego trybu życia. Mogłyśmy też pytać o nurtujące nas problemy, rozwiać wątpliwości, skorzystać z indywidualnych porad. Pani doktor w przystępny sposób odpowiadała na nasze pytania Wyraziła chęć dalszej pomocy i współpracy z naszym stowarzyszeniem. Jesteśmy wdzięczne za bezinteresowną pomoc i życzliwość.

Refleksologia, TAICHI, masaż dźwiękiem mis...

14 listopad – ciąg dalszy spotkań z Akademią Zdrowia. Tym razem pokaz masażu receptorów, czyli punktów na stopach, które poprzez kanały energetyczne łączą się z organami wewnętrznymi.
25 listopad – masaż dźwiękiem mis tybetańskich. To głęboko relaksujący zabieg, który porusza każdą komórkę organizmu. To dźwięki mis, których subtelne tony mają niezwykłą siłę oddziaływania.
28 listopad – pokaz elementów treningu Tai Chi, chińskiej gimnastyki, która służy zharmonizowaniu pracy całego ciała w połączeniu z oddechem i wyciszeniem umysłu. Systematyczna gimnastyka oraz masaże pomagają uporać się ze stresem, złym nastrojem, lękiem, przemęczeniem i różnymi bólami: głowy, mięśni, karku, brzucha. Wszystkie spotkania odbywały się w sali Starostwa Powiatowego w kolejne poniedziałki o godzinie 14:00 . Zapraszałyśmy wszystkich chętnych. Wiele osób systematycznie uczestniczyło we wszystkich spotkaniach. Zapowiadamy następny cykl spotkań z Akademią Zdrowia.

Relaksacja kolorami

Dlaczego wybierasz ubrania, samochód, malujesz ściany w takim a nie innym kolorze? Dlaczego jedne kolory lubisz a inne nie? Według najnowszych badań skóra jest w stanie wchłonąć kolorowe światło, jego drgania i przekazać je dalej wewnątrz ciała. Każdy kolor odpowiada za innego rodzaju efekt leczniczy. Kolorowych rad udzielała pani Elżbieta Starko – terapeuta „Złotego Środka” w Lublinie. Spotkanie zorganizowałyśmy 7 października 2011r w Starostwie Powiatowym.

20-lecie lubelskich Amazonek

5 listopada 2011r uczestniczyłyśmy w jubileuszu naszych lubelskich koleżanek. Świętowały 20-lecie działalności. Uroczystość odbyła się w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie. Długoletnia, ofiarna praca amazonek lubelskich jest wysoko ceniona w środowisku lubelskim. Jubileusz objęty był honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublina. Na spotkanie przyjechały koleżanki z różnych klubów lubelszczyzny. Naszym koleżankom z Lublina życzymy dużo zdrowia i siły w dalszej pracy, radości z tego co robią i kolejnych jubileuszy.

Zdrowe gotowanie

„Gotowanie według pięciu przemian” to temat, którym 24 października rozpoczął się cykl spotkań z Akademią Zdrowia. Zdrowe gotowanie to chiński sposób na zdrowie. Tradycyjna, wywodząca się ze starożytności chińska metoda odżywiania według reguł przemian opiera się na teorii, iż wszystko w przyrodzie podlega transformacji i, by dostosować się do tego procesu, powinniśmy mieć go na uwadze także podczas przyrządzania posiłków.

Akademia Zdrowia

Od 24 października wznawiamy spotkania z terapeutami z Akademii Zdrowia z Lublina. Zapraszamy na cykl wykładów z medycyny naturalnej. Udział w wykładach jest bezpłatny, a spotkania odbywać się będą w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego o godz. 14,00.

Podajemy terminy i tematykę:
24 X - „Zdrowe gotowanie według Pięciu Przemian”
07.XI – „Kolorowa naturalna medycyna”
14.XI – „Refleksoterapia, pokaz receptorów na stopach”
21 XI – „Chińska zdrowotna gimnastyka Taichi”
28.XI – „Masaż dźwiękiem gongu i mis tybetańskich”

Prelekcja dr Anny Niwińskiej

„Potrójnie ujemny” rak piersi – to temat prelekcji dr n. med. Anny Niwińskiej z Centrum Onkologii z Warszawy. 7 października do Szpitala Jana Pawła II przyjechały Amazonki z Hrubieszowa, Biłgoraja, Tomaszowa. Był obecny personel z Oddziału Onkologii z Panią dr Teresą Sosnowską. Była młodzież z Zespołu Szkół Medycznych. Każda chora kobieta chce jak najwięcej wiedzieć na temat swojej choroby. I choć ta wiedza jest bardzo specjalistyczna i fachowa to spotkanie daje szansę na przybliżenie i zrozumienie problemu. Spotkanie zorganizowały Amazonki z Zamościa.

Pielgrzymka do Częstochowy

Po raz kolejny jedziemy na Jasną Górę dziękować za zdrowie i wyrazić naszą wdzięczność za siłę w pokonywaniu choroby. Wspólnie z amazonkami z całej Polski 1 października uczestniczymy we Mszy Świętej. Piękne motto tegorocznej pielgrzymki według Błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty „Czyń dobro mimo to” będzie nas umacniać w przekonaniu, że mimo choroby mamy sobie pomagać i tak jak Matka Teresa do końca swoich dni być obecnym „wszędzie tam, gdzie cierpienie woła o pomoc”. Wyjazd jak co roku jest też okazją do zwiedzania po drodze ciekawych miejsc. W tym roku był to Baranów Sandomierski oraz Szydłów, a w drodze powrotnej – Kraków. Przez trzy dni towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda.

Prezes stowarzyszenia w Poznaniu

Koleżanka Stasia Aranowska – prezes stowarzyszenia uczestniczyła w szkoleniu liderek w dniach 14-18 września w Wągrowcu koło Poznania. Warsztaty pt: „Liderowanie. Co nas cieszy, co nas rani...” prowadzone były przez specjalistów z dziedziny psychologii i rehabilitacji. Pobyt w Wągrowcu zakończył się uczestnictwem w jubileuszu XX-lecia Poznańskiego Towarzystwa „Amazonki”. Uwieńczeniem jubileuszowych uroczystości był spektakl „Drzewo” w reżyserii Stefana Szmidta z udziałem aktorów scen warszawskich i lubelskich.

Nowe ochotniczki

W dniach 26-28 sierpnia koleżanki Marianna Warzybok i Ela Chomik dołączyły do grupy ochotniczek. Warsztat szkoleniowy I-go stopnia dla Amazonek – Ochotniczek odbył się w Białymstoku. Patronat nad szkoleniem objęła Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” w Poznaniu.

Wizyta w Poniatowej

27 sierpnia pojechałyśmy na obchody pięciolecia Stowarzyszenia Amazonki Poniatowa, które odbyły się w pięknym secesyjnym pałacu w Kraczewicach. Uczestnikami byli zaproszeni goście z lokalnych władz samorządowych, osoby zaprzyjaźnione, sponsorzy i amazonki z lubelskich klubów. Uroczystość uświetnił koncert muzyki poważnej i chór z tutejszego Domu Muzyki. Wspaniała pogoda pozwoliła na przeniesienie części uroczystości do pałacowego parku, gdzie w otoczeniu unikalnej przyrody i w miłej atmosferze minął ten świąteczny dzień. Gratulujemy naszym koleżankom aktywnej działalności i życzymy wytrwałości i siły na kolejne lata.

Kobiety – Kobietom

29 lipca po raz kolejny jedziemy na konferencję szkoleniową z zakresu profilaktyki nowotworowej, tym razem do gminy Uchanie. Spotkanie z mieszkańcami gminy odbywa się w ramach kampanii Kobiety-Kobietom, propagowanej przez wojewodę lubelską. Wykłady mają na celu promocję prozdrowotnego trybu życia kobiet oraz mają zachęcić do badań profilaktycznych. Oprócz lekarzy, w spotkaniu uczestniczy Pani Genowefa Tokarska – wojewoda lubelski, wójt gminy Uchanie oraz Danuta Cyzman -prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonki. Członkinie naszego stowarzyszenia także zachęcały do badań rozdając materiały informacyjno-edukacyjne.

Promujemy zdrowie

Pomimo przerwy wakacyjnej włączamy się do lokalnych akcji promujących zdrowie. 3 lipca odbył się zorganizowany przez burmistrza i Radio Lublin festyn rodzinny na terenie Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Korzystając z tej okazji zorganizowałyśmy stoisko informacyjno-promocyjne z materiałami edukacyjnymi na temat profilaktyki nowotworowej. Materiały zostały przygotowane przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wykrywania Raka Piersi w Lublinie. Zachęcałyśmy mieszkańców naszego miasta do korzystania z bezpłatnych badań-mammografii, cytologii i kolonoskopii.

5-lecie Stowarzyszenia - JUBILEUSZ

To nasz pierwszy jubileusz – wydarzenie szczególne i podniosłe. To już pięć lat istnienia i działania. Z tej okazji 18 czerwca 2011 roku zorganizowałyśmy skromne ale uroczyste spotkanie w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego. Zaszczycili nas swoją obecnością zaproszeni goście: przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, duchowni, koleżanki amazonki z Lublina, Zamościa, Łęcznej i Poniatowej. Przyjechała przedstawicielka Konwentu Seniorów –Czesława Witek z Kielc. Obecne były osoby zaprzyjaźnione z naszym stowarzyszeniem. Koleżanka Stanisława Aranowska – prezes, przybliżyła wszystkim historię i działalność stowarzyszenia. Z okazji jubileuszu nagrodzone zostały „kryształowym łukiem” – Stanisława Aranowska, obecna prezes oraz Barbara Tomczuk, założycielka stowarzyszenia i pierwsza prezes. „Bursztynowe łuki” otrzymały osoby, które wspomagają działalność stowarzyszenia: Pan Burmistrz Tadeusz Garaj, Pan Starosta Józef Kuropatwa, Pan Jerzy Czerw – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych w Starostwie, Pani Maria Piwko – nasza rehabilitantka, Pani Wioletta Pukos – psycholog. „Srebrnym łukiem” wyróżniono aktywne członkinie stowarzyszenia. Podziękowałyśmy wielu innym osobom za podanie pomocnej dłoni w trudnych chwilach. Otrzymałyśmy wiele życzeń i gratulacji od wszystkich gości. Na zakończenie miły prezent – występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie. Poczęstunkiem zakończyła się część oficjalna uroczystości. Po południu pokazałyśmy zaproszonym gościom okolice Hrubieszowa – Gródek i Czumów, gdzie na terenie gościnnego pałacu zakończyliśmy nasze spotkanie wspólnym grillowaniem.

Szkolenie liderek w Ciechocinku

W dniach 13-16 czerwca w Ciechocinku – Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” zorganizowała szkolenie liderek ruchu amazońskiego. Przyjechały panie z całej Polski. Przedstawicielką naszego stowarzyszenia była koleżanka Marta Stasiak. W programie szkolenia był wykład dr Dariusza Godlewskiego z Poznania nt: „Współczesna onkologia”, wykład eksperta farmakologii nt: „Nie stać nas na kryzys w onkologii” oraz zajęcia z psychologiem i rehabilitantem nt: „Jak żyć po leczeniu raka piersi”.

ZDROWA GMINA

25 maja uczestniczyłyśmy w Konferencji zorganizowanej w ramach konkursu „Zdrowa Gmina”, do którego przystąpiło nasze miasto. Najważniejszym celem konkursu jest przeprowadzenie działań propagujących prewencję chorób nowotworowych. Wykłady na temat profilaktyki nowotworów wygłosili lekarze z Ośrodka Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej: prof. Piotr Paluszkiewicz, dr n. med. Zbigniew Waga oraz lek. Konrad Tarnowski. Członkinie z naszego stowarzyszenia zorganizowały stoisko z materiałami edukacyjnymi oraz zabrały głos w dyskusji, apelując i zachęcając kobiety obecne na spotkaniu do skorzystania z badań profilaktycznych.

Szkolenie ochotniczek w Poznaniu

W dniach 26-28 maja w ramach patronatu Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” odbyły się w Poznaniu warsztaty szkoleniowe II –stopnia dla Amazonek – Ochotniczek. Pod fachowym okiem psycholog- Pani Małgorzaty Adamskiej oraz rehabilitantki – Pani Joanny Standar nasze koleżanki – Barbara Bojarczuk i Anna Kuropatwa poszerzyły swoją wiedzę z dziedziny wolontariatu oraz zdobyły nowe umiejętności z zakresu rehabilitacji. W szkoleniu uczestniczyły amazonki z całej Polski, co pozwoli na rozwijanie dalszych kontaktów i współpracy między stowarzyszeniami.

Spotkania z młodzieżą

W maju odbyły się dwa spotkania z uczennicami w Zespole Szkół nr 3 i w Bursie Międzyszkolnej. Na spotkania zapraszamy panią Teresę Futymę- Naczelną Pielęgniarek w ZOZ, która prezentuje filmy i wykład o kobiecych chorobach nowotworowych. Amazonki dzielą się swoim doświadczeniem i zachęcają młode osoby do samobadania piersi, uświadamiając, że o chorobie trzeba mówić a nie należy jej się wstydzić. Spotkanie zakończyło się rozdaniem ulotek informacyjnych.

KOBIETY –KOBIETOM

16 maja byłyśmy na spotkaniu szkoleniowym, które zorganizował wójt gminy Mircze. Tematem szkolenia była profilaktyka nowotworowa. Wykłady lekarzy z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej miały zachęcić kobiety do udziału w badaniach profilaktycznych. Dr n. med. Elżbieta Rodecka –Gustaw omówiła Europejski kodeks walki z rakiem a Genowefa Tokarska –Wojewoda Lubelski przekonywała jak kobieta kobietę, że od naszego zdrowia zależy szczęście naszych najbliższych.

Cykl wykładów – MEDYCYNA NATURALNA

Zorganizowałyśmy cykl wykładów z medycyny naturalnej dla mieszkańców naszego miasta. Cykl prelekcji i pokazów rozpoczął się 7 marca wykładem na temat ziół i leków z naturalnej apteki. Następne zajęcia odbywały się w kolejne poniedziałkowe popołudnia. Można się było dowiedzieć co i w jaki sposób leczy się pijawkami, obejrzeć różne rodzaje masażu leczniczego, skorzystać z ćwiczeń relaksacyjnych oraz poznać sposoby leczenia z dziedziny laryngologii alternatywnej. Wykładowcami byli terapeuci z Centrum Kształcenia „Akademia Zdrowia” w Lublinie a wykłady odbywały się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie. Wykłady zakończyły się 4 kwietnia.

Walne Zebranie w Federacji

25 marca prezes naszego stowarzyszenia uczestniczyła w Walnym Zebraniu Sprawozdawczym Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” w Poznaniu. Na zebranie przyjeżdżają przedstawicielki wszystkich klubów w Polsce. Omawiana jest działalność federacji i dalsze jej plany. Federacja zajmuje się reprezentowaniem wszystkich kobiet dotkniętych rakiem piersi, współdziała z władzami, stowarzyszeniami, organizacjami zawodowymi i naukowymi działającymi na rzecz chorych i niepełnosprawnych.

Jesteśmy na swoim

Od 15 lutego mamy własne lokum. Po kilkuletniej tułaczce potrafimy to docenić. Dzięki przychylności burmistrza Tadeusza Garaja oraz dobrej woli starosty Józefa Kuropatwy możemy korzystać z lokalu, który jest tylko do naszej dyspozycji. Tutaj odbywają się nasze spotkania z psychologiem, z rehabilitantką oraz z masażystą. Tutaj spotykamy się wszystkie razem w poniedziałki a w środy i w czwartki pełnimy dyżury. Nasz siedziba mieści się w budynku Fundacji Przyjaźni Polsko-Francuskiej, przy ulicy 3-go Maja 10, na I piętrze.

Walne Zebranie

Podsumowałyśmy naszą działalność za 2010 rok. Na Walnym Zebraniu sprawozdawczym 14 lutego koleżanka Stasia Aranowska – prezes stowarzyszenia przedstawiła sprawozdanie z działalności za ubiegły rok oraz propozycje planu na 2011 rok. Rok miniony uważamy za udany. Pracowałyśmy aktywnie, podejmowałyśmy nowe zadania, nawiązałyśmy nowe kontakty, walczyłyśmy o swoje prawa. Głównym tematem dyskusji był przypadający w tym roku pierwszy nasz jubileusz- 5-lecie powstania naszego stowarzyszenia.

Spotkanie z AMOENĄ

7 lutego odbyło się spotkanie z przedstawicielką Amoeny, firmy niemieckiej, która jest liderką w dziedzinie zaopatrzenia amazonek w protezy, gorsety, bieliznę i inne akcesoria potrzebne kobietom po operacji. Zaprezentowany był szeroki asortyment tych produktów, wykonanych z naturalnych materiałów, zapewniających wygodę i dobre samopoczucie.

Msza święta w intencji zdrowia

Jak co roku 5 lutego w dniu św. Agaty, orędowniczki osób chorych odprawiona została Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej. Zgromadziłyśmy się wraz z rodzinami, chcąc wspólnie podziękować Bogu za okazaną łaskę i prosić o dalsze błogosławieństwo. W czasie tej mszy święcimy symbole miłości, dobroci i życia – chleb, sól i wodę. W tym roku podczas mszy Ojcowie Bernardyni udzielili nam sakramentu namaszczenia chorych.

Zakończenie Projektu „STAJEMY SIĘ LEPSI”

29 grudnia wzięłyśmy udział w podsumowaniu Projektu pod nazwą „Stajemy się lepsi” realizowanego w 2010 roku w ramach programu Operacyjnego KAPITAŁ LUDZKI. Byłyśmy aktywnymi uczestniczkami tego projektu. W ramach tego przedsięwzięcia uczestniczyłyśmy w warsztatach integracyjnych w Krasnobrodzie, dwutygodniowym turnusie rehabilitacyjnym w Zakopanem, w kursach (kucharstwo i wizaż) oraz dodatkowych zabiegach rehabilitacyjnych. Na uroczystości podsumowania w Starostwie Powiatowym spotkali się wszyscy uczestnicy, przedstawiciele starostwa, PCPRu i koordynatorzy projektu. Spotkanie uświetnił występ grup tanecznych dzieci i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Hrubieszowie. Mamy nadzieję, że w roku 2011 także skorzystamy z takiego wsparcia jak w tym roku i okazanej nam życzliwości ze strony PCPR.

Wigilia w Zamościu

20 grudnia na zaproszenie naszych koleżanek ze Stowarzyszenia w Zamościu pojechałyśmy na ich wspaniale przygotowaną wigilię, która odbyła się w warsztatach terapii zajęciowej w Wychodach, koła Zamościa. Na spotkanie opłatkowe przyjechało wiele zaproszonych gości – przedstawicieli władz samorządowych miejskich i powiatowych, a także lekarze i pielęgniarki z Oddziału Onkologii Szpitala Jana Pawła w Zamościu i inne osoby zaprzyjaźnione. Na podniosły klimat tego wieczoru złożyły się serdeczne słowa, wspaniała dekoracja, smaczne, tradycyjne potrawy, śpiew kolęd i wiele ciepłych życzeń przy dzieleniu się opłatkiem, które mamy nadzieję , że się spełnią.

Spotkanie Opłatkowe

13 grudnia o godzinie 17:00 spotkałyśmy się na tradycyjnej uroczystości wigilijno- opłatkowej. Miło nam było gościć zaproszone osoby: Ojca Gwardiana Wenancjusza Stasiuka, Dyrektora PCPR – Pana Andrzeja Bogatko, Panią Teresę Futymę – Naczelną Pielęgniarek z hrubieszowskiego ZOZu, Panią Danutę Kozłowską- członka Zarządu Powiatu oraz koleżanki ze Stowarzyszenia w Zamościu. Prezes Stanisława Aranowska serdecznie powitała przybyłych na spotkanie, przekazując wszystkim życzenia zdrowia i miłości. Ojciec Gwardian rozpoczął Wigilię czytaniem fragmentu z Pisma Świętego o narodzinach Chrystusa, życząc nam wiary, odwagi, i pogody ducha. Wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem, życząc sobie nawzajem zdrowia, pomyślności i dużo radości w nowym 2011 roku. Na stołach znalazły się tradycyjne potrawy – kapusta z grochem, pierogi, barszcz, śledzie, ryby i słodkie ciasta. Uroczystość opłatkowa upłynęła w ciepłej, rodzinnej atmosferze.

Wizaż – makijaż, stylizacja i kreowanie wizerunku

To kolejny kurs, w którym uczestniczyłyśmy w dniach 27.XI – 12.XII. Poznałyśmy techniki wykonywania profesjonalnego makijażu stosownego do naszego wieku, typu urody i okoliczności. Dowiedziałyśmy się jak prawidłowo dbać o skórę, które kosmetyki można nam używać, a z których powinnyśmy zrezygnować. Integralną częścią szkolenia były zajęcia praktyczne. Same próbowałyśmy się upiększać pod okiem instruktorki. Szkolenia prowadziła Pani Agnieszka Wiśniewska z „Pracowni Piękna” w Gorzkowie. Kurs zorganizowała Agencja Rozwoju Lokalnego Sp.z o.o. Filia w Hrubieszowie.

Wykład Profesora Cezarego Szczylika

Profesor Cezary Szczylik kieruje Kliniką Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jest znanym i cenionym onkologiem. Kieruje badaniami nad nowymi metodami chemioterapii nowotworów. 20 października gościł w szpitalu Jana Pawła w Zamościu z ciekawym wykładem otwartym na temat: „Współczesne leczenie raka nerkowo komórkowego”. Oprócz zaprezentowanych osiągnięć w dziedzinie leczenia raka nerki, gorąco namawiał do systematycznego badania USG – jako działania profilaktycznego. W spotkaniu wzięła udział liczna grupa Amazonek z Zamościa oraz z naszego Stowarzyszenia, byli lekarze z oddziału onkologii Szpitala Jana Pawła w Zamościu, pielęgniarki, studenci, pacjenci i inne osoby zainteresowane tematyką.

Pielgrzymka do Częstochowy

2 października uczestniczymy w trzynastej Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę. Uroczystą mszę odprawił Arcybiskup Stanisław Nowak Metropolita Częstochowski. W tym roku przyjechało na Jasną Górę siedem tysięcy kobiet, były kobiety ze Słowacji, Czech i Niemiec. „Nadzieja zawieść nie może” to tegoroczne motto pielgrzymki towarzyszące nam nie tylko w tym dniu, ale przez cały rok. To modlitwa jest naszą nadzieją, dlatego przyjeżdżamy co roku podziękować Matce Boskiej za zdrowie. Jadąc do Częstochowy odwiedzamy najstarsze miejsce kultu religijnego – Klasztor na Świętym Krzyżu. W drodze powrotnej zatrzymujemy się w Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej . Wracamy wzmocnione modlitwą i nadzieją.

Wspólne gotowanie

Po powrocie z Zakopanego czekała na nas niespodzianka. Zostałyśmy zakwalifikowane na kurs „Kucharstwo”. 100 godzin gotowania, pieczenia, smażenia pod czujnym okiem specjalisty w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie. Komponowanie kulinarnych atrakcji bardzo nam przypadło do gustu, nie mówiąc już o wspólnej degustacji potraw. Spotkania były dla nas także sposobem na miłe spędzenie czasu, integrację i relaks. Kurs zorganizowała Agencja Rozwoju Lokalnego.

Turnus rehabilitacyjny w Zakopanem

W dniach od 30 sierpnia do 13 września byłyśmy w Zakopanem. Ośrodek „Marzenie” na Starej Pardałówce przystosowany do potrzeb rehabilitacyjnych zapewnił nam zabiegi zgodnie z naszymi potrzebami. Choć pogoda nie dopisała to każdy dzień wypełniony był bogatym programem. Zwiedziłyśmy najliczniej odwiedzane przez turystów miejsca w okolicy Zakopanego: Gubałówkę, Kasprowy Wierch, Morskie Oko, Dolinę Kościeliską, Strążyską, Dolinę Białego. Poznałyśmy historię Zakopanego oraz piękne zakopiańskie muzea. Wyjeżdżałyśmy do Szaflar na baseny termalne. Pomimo kapryśnej pogody pobyt uważamy za bardzo udany. Zrelaksowane i wypoczęte wróciłyśmy do Hrubieszowa. Wyjazd był możliwy dzięki realizacji przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie projektu „STAJEMY SIĘ LEPSI”.

Piknik rodzinny

3 lipca przed przerwą wakacyjną spotykamy się na letniej posesji naszej koleżanki Basi Bojarczuk w Moniatyczach. Jest wspaniała letnia pogoda, dookoła zieleń, cisza. To urocze miejsce na beztroski wypoczynek. Spotkamy się po wakacjach.

Wyjazdowe warsztaty integracyjne w Krasnobrodzie

W dniach od 16 do 18 czerwca 2010r. aktywnie wypoczywałyśmy w Krasnobrodzie. Wyjazd odbył się w ramach projektu STAJEMY SIĘ LEPSI współfinansowanego przez Unię Europejską. Były to warsztaty integracyjne zorganizowane przez powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hrubieszowie. Zajęcia edukacyjne na temat budowania pozytywnego wizerunku, motywacji do podejmowania nowych działań oraz umiejętności interpersonalnych przeprowadziła Agencja Rozwoju Lokalnego w Krasnymstawie. Oprócz zajęć były spacery po pięknych okolicach Krasnobrodu, który położony jest w sercu Roztocza Środkowego, wśród malowniczych wzgórz porośniętych sosnowo-jodłowymi lasami. Trzydniowy pobyt miał miejsce w uroczo położonym na wzgórzu Pszczeliniec ośrodku „Hubal”.

Wycieczka turystyczno-integracyjna

24 kwietnia 2010r. pojechałyśmy na jednodniową wycieczkę do Kozłówki i K azimierza Dolnego. Zwiedziłyśmy piękny zespół pałacowy z XVIII wieku, którego wnętrza zachowały swój charakter i wyposażenie z czasów Konstanteg o Zamojskiego-pierwszego ordynata kozłowieckiego. Wiosenne słońce zachęciło nas do spaceru po parku pałacowym. Malowniczo położony nad Wisłą Kazimi erz urzekł nas swoją bogatą, starą architekturą i niepowtarzalnym klimatem. Wędrówka z przewodnikiem po Kazimierzu, ws pinanie się na Wzgórze Zamkowe, na Basztę, na Górę Trzech Krzyży nie należało do łatwych. Taki wy jazd jest jednak dla nas wsparciem emocjonalnym oraz okazją do oderwania się od spraw codziennych, od naszych dolegliwości tak fizycznych jak i psychicznych. W realizacji wycieczki pomogło nam PCPR w Hrubieszowie, za co serdecznie dziękujemy.

Pożegnanie Otylii Samolej

Pożegnałyśmy Otylię Samolej, Prezesa Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek, członkinię konwentu seniorek Polskich Klubów po Mastektomii. Zmarła 13 kwietnia 2010r. W marcu otrzymała medal prezydenta Lublina za swoją działalność na rzecz chorych i niepełnosprawnych. Była osobą wrażliwą, dla której największą wartością był drugi człowiek. Wspierała kobiety na oddziałach chirurgii onkologicznej lubelskich szpitali. Walczyła o prawa dla chorych kobiet, o dostępność do rehabilitacji, do pomocy psychologicznej, do leczenia uzdrowiskowego. Budziła w chorych mocną, zakorzenioną w Bogu nadzieję. W pogrzebie, który odbył się 15 kwietnia 2010 r. w Lublinie wzięły udział nasze koleżanki: S.Aranowska i B. Bojarczuk.

Spotkanie z amazonkami z Schwabisch Hall (Niemcy)

Niemieckie Amazonki już od dziesięciu lat odwiedzają koleżanki z klubu zamojskiego w ramach realizowanego wspólnego programu. 10 kwietnia 2010 r. przyjechały do Hrubieszowa na wystawę "Troja-sen Henryka Schliemanna". Wystawa zrobiła na naszych gościach duże wrażenie. Były zainteresowane nie tylko eksponatami w muzeum, ale także historią miasta i jego zabytkami. Na wieczornej kolacji, która odbyła się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego czas minął nam na serdecznych rozmowach, wymianie pamiątek i wspólnych zdjęciach.

Spotkanie w Zespole Szkół nr 3 w Hrubieszowie

18 marca 2010r zorganizowałyśmy spotkanie z młodzieżą klas maturalnych. Zajęcia poprowadziła Pani mgr Teresa Futyma z ZOZ w Hrubieszowie. Młodzież usłyszała na czym polega wczesna diagnostyka raka piersi a następnie obejrzała film dydaktyczny. Koleżanki ze Stowarzyszenia opowiedziały o działalności Stowarzyszenia i o swoich doświadczeniach. Zachęcały młodzież do wczesnej profilaktyki i przekazania wiedzy mamom i innym kobietom w rodzinach.

Msza Św. w uroczystość św. Agaty

5 lutego, w dniu św. Agaty gromadzimy się w kościele na wspólnej Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej. Mszę odprawił Ojciec Gwardian Zakonu oo. Bernardynów. Święta Agata jest naszą orędowniczką i poprzez jej wstawiennictwo modlimy się o zdrowie dla nas i naszych rodzin. W uroczystość św. Agaty święci się chleb, sól i wodę. Chleb i sól to symbole miłości i dobroci. Woda jest symbolem życia. Poświęcone dary zanosimy do swoich domów, głęboko wierząc, że będą chroniły nas od niebezpieczeństw.

Spotkanie Opłatkowe

14 grudnia 2009r w sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego zorganizowałyśmy spotkanie opłatkowe. Swoją obecnością zaszczycili nas: Ojciec Wenancjusz Stasiak z Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej, burmistrz Zbigniew Dolecki, sekretarz Starostwa Zdzisław Kosakowski, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Jerzy Czerw, dr Teresa Sosnowska ze Szpitala Jana Pawła II w Zamościu z małżonkiem oraz koleżanki ze Stowarzyszenia w Zamościu. Otrzymałyśmy wiele ciepłych życzeń zdrowia, wiary i nadziei w Nowym Roku. Jesteśmy wdzięczne za okazane nam wsparcie, za pomoc i zrozumienie naszych problemów.

Spotkanie z dr Teresą Sosnowską

23 listopada 2009 r. zaprosiłyśmy na spotkanie panią dr Teresę Sosnowską, onkolog ze Szpitala Jana Pawła II w Zamościu. Przyszły amazonki, przyszły kobiety zainteresowane profilaktyką spoza stowarzyszenia, przyjechały kobiety z różnych Kół Gospodyń Wiejskich. Wykład był bardzo ciekawy, dotyczył profilaktyki, współczesnego rozpoznawania i leczenia guzów piersi u kobiet.

Turnus rehabilitacyjny w Jarosławcu w zachodniopomorskim

Drugim etapem projektu "Stajemy się lepsi" współfinansowanego ze środków UE w ramach EFS, był turnus rehabilitacyjny. Odbył się on w sanatorium Panorama Morska w Jarosławcu w dniach 14-27 czerwca. Każda z uczestniczek turusu miała przyznane po cztery zabiegi dziennie. Warto wspomnieć o gimnastyce rehabilitacyjnej w podgrzewanym basenie, która korzysnie wpłynęła na obciążony kręgosłup, oraz o masażu klasycznym kręgosłupa. Wszystkie zabiegi wykonane były profesjonalnie oraz dostosowane do potrzeb każdej amazonki.
Oprócz zabiegów korzystałyśmy ze spacerów nad brzegiem morza, podziwiałyśmy sztorm oraz piękne zachody słońca. Na terenie sanatorium znajduje się największy w Polsce Aquapark. Dodatkową atrakcją jest sztuczna grota z wodospadami.
Do domu wróciłyśmy wypoczęte i zadowolone.

Szkolenia

W dniach 7-10 czerwca Prezes Stowarzyszenia Stanisława Aranowska była na szkoleniu liderek w Ciechocinku.
19-21 czerwca w szkoleniu na psychologa amazonek w Krakowie wzięła udział Pani psycholog Anna Zeczkiewicz.
W dniach 10-12 lipca w Poznaniu odbyło się szkolenie ochotniczek, w którym uczestniczyła Wiesława Giergiel.

Spotkanie w Kaczórkach

Dnia 6 czerwca odbyło się spotkanie integracyjne amazonek hrubieszowskich z zamojskimi w Kaczórkach. W spotkaniu wzięły udział rodziny członkiń obu stowarzyszeń. Atmosfera była miła i serdeczna. Dziękujemy i pozdrawiamy koleżanki z Zamościa.

Stajemy się lepsi

Jako beneficjentki pojektu "Stajemy się lepsi" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS, wzięłyśmy udział w trzydniowych warsztatach, które odbyły się w dniach 29-31 maja w Krasnobrodzie. Tematem przewodnim warsztatów był trening kompetencji i umiejętności społecznych. Cele projektu to: wzrost świadomości i samooceny, wzrost otwartości w relacjech z innymi, uwrażliwienie na potrzeby innych i własne, wzrost kompetencji komunikacyjnych, pobudzenie do pozytywnego myślenia, budowanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej. Zajęcia w Krasnobrodzie były pierwszym z cylku szkoleń w ramach projektu. Udział w projekcie wzieło 13 członkiń Stowarzyszenia. Do udziału w projekcie zostałyśmy zaproszone przez hrubieszowski oddział PFRONu.

Majówka

23 maja w Moniatyczach u Pani Wiceprezes Barbary Bojarczuk odbyło się spotkanie rodzin amazonek przy grilu. Mimo daszczowej aury było miło i wesoło.

Piknik

9 maja na posesji Prezes Stowarzyszenia Stanisławy Aranowskiej odbyło się spotkanie plenerowe amazonek. W spotkaniu wzięło udział 26 amazonek wraz z rodzinami. Swoją obecnością zaszczyciła nas była Prezes Barbara Tomczuk. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze a jego głównym celem była integracja rodzin naszych członkiń.

Zebranie Federacji Amazonek w Poznaniu

14 marca 2009 Prezes Stowarzyszenia Stanisława Aranowska wzięła udział w Walnym Zebraniu Federacji Amazonek w Poznaniu. Zarząd Federacji przyjął wniosek o przyjęcie na szkolenie członkiń Amazonek w roku 2009.

Podziękowania dla Pani psycholog

W marcu odeszła na urlop macierzyński Pani psycholog Wioletta Pukos. Serdecznie dziękujemy jej za trzyletnią, społeczną pracę na rzecz naszego Stowarzyszenia i życzymy dużo zdrowia.
W Stowarzyszeniu rozpoczęła pracę Pani psycholog Anna Zeczkiewicz.

Ćwiczenia rehabilitacyjne na hali sportowej

Dzięki uprzejmości Burmistrza Hrubieszowa - Pana Zbigniewa Doleckiego od 5 marca 2009 roku hrubieszowskie amazonki mają możliwość wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych na sali fitness na hali sportowej OSiR'u. Istnieje możliwość wykorzystywania specjalistycznych przyrządów gimnastycznych oraz regularnego, wspólnego wykonywania ćwiczeń niezbędnych w rehabilitacji amazonek. Ćwiczenia odbywają się w każdy czwartek od godziny 17 do 18. Sponsorem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta Hrubieszowa.

Msza Św. w im. Świętej Agaty Patronki Amazonek

Już od trzech lat 5 lutego w dniu Świętej Agaty Patronki Amazonek odprawiana jest Msza Święta w intencji kobiet dotkniętych chorobą nowotworową piersi. W tym roku Msza Święta została odprawiona w Sanktuarium Matki Boskiej Sokalskiej o godzinie 7.00.

Zebranie sprawozdawczo - wyborcze

W dniu 26 stycznia 2009 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze, na którym został wybrany nowy zarząd. Obecny skład Zarządu Stowarzyszenia Amazonek w Hrubieszowie przedstawia się następująco:
Prezes - Stanisława Aranowska
Wiceprezes - Barbara Bojarczuk
Sekretarz - Urszula Staszewska
Skarbnik - Grażyna Dziechciowska
Członkowie - Teresa Byś, Danuta Czerw
Rzecznik - Wiesława Giergiel
Na zebraniu pożegnała się z nami dotychczasowa Prezes Barbara Tomczuk, która z przyczyn rodzinnych wyjeżdża z Hrubieszowa. Nowa Prezes Stanisława Aranowska podziękowała jej za założenie stowarzyszenia, kilkuletnią pracę, mądre rady i wspieranie w trudnych chwilach. Życzyła jej dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz wszystkiego najlepszego w nowym miejscu zamieszkania.

Spotkanie opłatkowe 2008r

W dniu 10.12.2008r. Stowarzyszenie Hrubieszowskich Amazonek zorganizowało spotkanie opłatkowe, na które zaproszono z Zakonu Benedyktynów Ojca Gwardiana, burmistrza Zbigniewa Doleckiego, starostę Józefa Kuropatwę, z wydziału zdrowia Jerzego Czerwa, wójta gminy Jana Mołodeckiego, sekretarza Zdzisława Kosakowskiego, p. dyr P.C.P.R. Zofię Radziejewską, inspektor p. Annę Tudryn, p. Annę Piluś, koleżanki z klubu amazonek w Zamościu, psycholog Wiolettę Pukos i rehabilitantkę Marię Piwko. Gości powitała prezes stowarzyszenia Barbara Tomczuk. Dziękując gościom  za przybycie wyraziła wdzięczność za dotychczasową pomoc,wsparcie i zrozumienie problemów amazonek.
Było to trzecie spotkanie opłatkowe amazonek, a dla pani Basi ostatnie, ponieważ wyprowadza się z Hrubieszowa. Pani Basia stwierdziła że mile będzie wspominać ludzi dobrych, szlachetnych i oddanych drugiemu człowiekowi.
Była wspólna modlitwa miłe słowa  gości, minuta ciszy za zmarłe koleżanki i śpiewy kolęd. Nastrój był podniosły i jakże cudowny. Takich chwil się nie zapomina, to balsam na nasze poranione ciała i dusze

Turnus rehabilitacyjny w Zakopanem

W dniach 10-24 października Amazonki z  Hrubieszowa przebywały na turnusie rehabilitacyjno-wypoczynkowym w Zakopanem w Pensjonacie Marzenie na Pardałówce. Oprócz licznych zabiegów rehabilitacyjnych organizowane były również wycieczki piesze i autokarowe. Dzięki wyciekom, oznałyśmy wiele pięknych zakątków Tatr. Mimo późnej jesieni pogoda wciąż dopisywała, było ciepło i słonecznie. Turnus finansowany był przez P.C.P.R w Hrubieszowie. Serdeczne podziękowania składamy dyr. Zofii Radziejewskiej oraz inspektor Annie Tudryn i inspektor Annie Piluś.

Msza Święta na Jasnej Górze

W dniach 5-6 października  22 amazonki z naszego stowarzyszenia u Stóp Jasnogórskiej Pani dziękowały za zdrowie i prosiły o dalszą łaskę i opiekę. Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była  Msza Święta koncelebrowana przez Biskupa Stanisława Nowaka pod murami Jasnej Góry sprawowana do wszystkich kobiet po mastektomii. Podczas Mszy Świętej odczytano list od Papieża Benedykta skierowany do Amazonek. Do Hrubieszowa wróciłyśmy wzmocnione duchowo pełne wiary i nadziei, że za rok przyjedziemy znowu wszystkie.

Warsztaty integracyjno-terapeutyczne

W dniach 10-19 sierpnia 2008r w Majdanie Sopockim na Roztoczu na zaproszenie Zamojskich Amazonek osiem  Amazonek z  Hrubieszowa uczestniczyło  w warsztatach terapeutycznych. Dwa razy dziennie  odbywały się ćwiczeniach  poprawiające sprawność i ogólne samopoczucie. Masaże  wykonywało dwóch  terapeutów. Zadbano również o stały kontakt z psychologiem. Na zakończenie turnusu odbyła się Spartakiada. Pobyt w Majdanie Sopockim był niezapomnianym przeżyciem.

Spotkanie amazonek  w Kaczórkach

Na zaproszenie Zamojskich Amazonek  mieliśmy przyjemność gościć na Roztoczu w przepięknej miejscowości Kaczórki. Do tej wspaniałej miejscowości zaproszeni zostaliśmy przez jedną z naszych koleżanek – pani Elżbiety. Spotkanie integracyjne odbyło się we wspaniałej atmosferze. Poza pogodą służyły nam również humory.

Kurs rehabilitacyjny w Zamościu

W dniach od 24.07 do 01.08.2006r. w Zamościu odbył się kurs rehabilitacyjny zorganizowany przez Stowarzyszenie Amazonek z Zamościa. Adresatkami kursu były nowo wstępujące członkinie poszczególnych klubów. Naszymi reprezentantkami były następujące amazonki: Elżbieta Lenard, Aniela Krasucha, Aniela Kuropatwa, Urszula Staszewska. Szkolenie przeprowadził rehabilitant Piotr, który uczył panie jak przeprowadzić prawidłowy masaż kończyn. Szkolenie obejmowało również część praktyczną tj. ćwiczenia.

Spartakiada

W dniu 15 VIII 2007r. w Majdanie Sopockim odbyła się Spartakiada „Amazonek” zorganizowana przez koleżanki z Klubu Zamojskiego. Udział w tej imprezie wzięły nasze nowe koleżanki oraz ich mężowie. „Amazonki” z Hrubieszowa reprezentowały: Anna Klimak, Anna Korczyńska, Anna Kuropatwa, Barbara Jasina, Urszula Staszewska, Marianna Warzybok, Elżbieta Lenard, Barbara Bojarczuk, Grażyna Gołębiewska, Barbara Tomczuk. Wyznacznikiem udanej zabawy były uśmiechnięte buzie uczestników. Pieczę nad bezpieczeństwem poszczególnych konkurencji sprawował mgr rehabilitacji Piotr Zierebiec z Zamościa, zaś ogół imprezy nadzorowały koleżanki z Zamościa Jolanta Sprawka i Dorota Nowosad. Na zakończenie Spartakiady każdy z uczestników otrzymał dyplom i nagrody rzeczowe. Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział we wspólnym obiedzie, po którym czekała słodka niespodzianka - tort ufundowany przez kierownika ośrodka wypoczynkowego, pana Janusza Nowosad.

Dewiza na 2008 rok

„Wiedzieć to znaczy zwyciężać” to motto „Amazonek” na 2008r. podpisujemy się pod nim wszystkie - „Amazonki” z Hrubieszowa. Podobnie jak cały ruch amazoński stawiamy sobie nowe wyzwania i oczekiwania, będziemy pomagać sobie i innym. Nasza choroba nie może nam nic ujmować, lecz uczyć dawać. Jesteśmy nadal kobietami i potrafimy także być żonami, matkami, gospodyniami, koleżankami, a ponadto jesteśmy bogatsze o doświadczenie choroby. Zmieniamy to, co możemy jeszcze zmienić, godzimy się z tym czego zmienić nie możemy i znamy różnicę między tymi pojęciami. Nauczyłyśmy się szukać wsparcia i dawać je innym koleżankom. Nie wstydzimy się głośno mówić o chorobie. To nie zaraza lecz czas na przemyślenia – czy warto wciąż uciekać?
Nigdy się nie poddawać, pomagać sobie i innym, zrobić to, czego nie robiło się przed chorobą. Rak jest chorobą uleczalną i w to trzeba wierzyć. Jesteśmy żywym przykładem na to co mówimy. Basia po obustronnej mastektomii żyje już 8 lat, Stasia 7 lat, Ania 12 lat. Podobne przykłady można mnożyć w nieskończoność, ale nie o to chodzi. Ważne jest, aby kobiety, które są po takich operacjach zrzeszały się w grupach wsparcia i opowiadały o swoich przeżyciach. Na świecie jest wielu ludzi, którzy chcą pomagać i wspierać. Nie unikajmy ich, czerpmy siłę kiedy możemy to czynić. Zapraszamy wszystkie kobiety z podobnymi doświadczeniami do naszych klubów. Zapewniamy pomoc i zrozumienie. My już wiele otrzymałyśmy i mamy chęć oddania tego innym potrzebującym.

Amazonki z Hrubieszowa

Dzień Św. Agaty 5 II 2007r.

W dniu Świętej Agaty (5 II) została odprawiona msza w kościele św. Mikołaja w Hrubieszowie, w intencji kobiet dotkniętych chorobą nowotworową piersi. Święta Agata, dziewica i męczennica, 15 lat temu została patronką Amazonek. W tym szczególnym dniu Amazonki wraz z rodzinami prosiły Świętą Agatę o potrzebne łaski, opiekę oraz ochronę od wszystkich niebezpieczeństw. Po mszy świętej wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali do siedziby Klubu na wspólny poczęstunek.

Pielgrzymka do Częstochowy

W dniu 5-6.10.2007r. odbyła się X Ogólnopolska Pielgrzymka do Częstochowy. Po raz pierwszy uczestniczyły w niej Amazonki z Hrubieszowa. Po długiej i wyczerpującej podróży, zakwaterowaniu w Hotelu „IBIS” oraz obiadokolacji, Amazonki wzięły udział w Apelu Jasnogórskim. Drugi dzień pielgrzymki rozpoczął się uczestnictwem w drodze krzyżowej. Amazonki złożyły kwiatów pod figurką Najświętszej Marii Panny jak wotum dziękczynne, po czym udały się na Mszę Świętą. Popołudniem, specjalnie dla przybyłych Amazonek, w Kaplicy Św. Józefa zorganizowana została konferencja z udziałem lekarzy z Centrum Onkologii w Warszawie. Udział w pielgrzymce przyczynił się do wzmocnienia więzi emocjonalnych pomiędzy kobietami, rozbudził w nich nadzieję i umocnił je duchowo. Kobiety wróciły z pozytywnym nastawieniem do życia i z nadzieją na powrót do zdrowia.

Kurs w Krasnobrodzie

W dniach od 24 VII do 01 VIII 2006r. w Krasnobrodzie, odbył się kurs amazonek na ochotniczki gotowe nieść nadzieję, wsparcie psychiczne i pomoc kobietom przeżywającym spotkanie z rakiem piersi. Wzięły w nim udział dwie amazonki z naszego stowarzyszenia Barbara Tomczuk i Anna Korczyńska. Ochotniczki są to kobiety po leczeniu raka piersi w pełni zrehabilitowane, które po odpowiednim przeszkoleniu udzielają wsparcia psychicznego i informacji kobietom dotkniętym rakiem piersi. Cykl wykładów z psychologii wygłosiła pani mgr Iwona Nawara.

Szkolenie Liderek w Wągrowcu

W dniach 28 III - 1 IV odbyło się ogólnopolskie szkolenie liderek w Wągrowcu. Z ramienia naszego Klubu udział wzięła kol. Elżbieta Lenard.